Столтенберг про вступ у НАТО: Ми чітко дали зрозуміти, що Україні нададуть запрошення
Союзники по НАТО погодили "дуже сильний і дуже позитивний сигнал для України". Про це генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив 11 липня на пресконференції у Вільнюсі, де проводять саміт Альянсу, трансляцію веде сайт Альянсу.
"Це сигнал про постійну підтримку, і, крім того, це позитивний сигнал щодо членства України. Усе це увійшло до пакету практичної підтримки для того, щоб забезпечити повноцінну сумісність між силами України й НАТО. Ідеться також про створення Ради НАТО – Україна, а також ухвалено рішення про те, що буде знято вимогу щодо плану дій для членства", – сказав він.
Генсек НАТО пояснив: це означає, що "замість того, щоб процес вступу складався із двох етапів, він складатиметься з одного етапу".
"Ми чітко дали зрозуміти, що Україні нададуть запрошення, коли буде виконано відповідні умови", – заявив Столтенберг.
На саміт НАТО у Вільнюс прибув президент України Володимир Зеленський.
Саміт проводять 11–12 липня.
Контекст:
Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Курс на вступ до Альянсу зафіксовано в Конституції України.
2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує вступ України в НАТО.
30 вересня 2022 року – після того, як президент країни-агресора РФ Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.
Генсек Альянсу Єнс Столтенберг 30 листопада заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога і в цьому Україні допомагають члени Альянсу.
Зеленський зазначав, що потрібний чіткий алгоритм руху України до вступу в НАТО. "Конкретні рішення щодо подальшого руху України до членства й безпеки нашої країни на період до вступу в Альянс – це те, що дасть нам змогу вважати Вільнюський саміт успішним", – сказав президент.
Декларації, у яких підтримують майбутній вступ України в НАТО, станом на 8 липня 2023 року підписало 23 країни із 31, яка є членом блоку.