Столтенберг відповів, чи зможе Угорщина блокувати засідання ради Україна – НАТО

Столтенберг: У раді головуватиму я, тому ніхто з країн членів НАТО чи членів ради блокувати індивідуально не буде
Фото: ЕРА
Роботу ради Україна – НАТО не зможе блокувати ніхто з членів Альянсу і ради. Про це генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив 12 липня на спільній пресконференції з президентом України Володимиром Зеленським, яка відбулася на полях саміту НАТО у Вільнюсі. Трансляцію вела пресслужба глави Української держави.

"У раді головуватиму я, тому ніхто з країн – членів НАТО чи членів ради блокувати індивідуально не буде. У нас можуть проводити кризові консультації. І якщо Зеленський захоче взяти участь у засіданні ради – ніхто не заблокує. Тому що ми зустрічатимемося як рівні", – сказав Столтенберг, відповідаючи, чи зможе Угорщина блокувати засідання ради.

Він додав, що рада зможе ухвалювати рішення в межах кризових консультацій.

"Це дуже потужний політичний інструмент подальшої інтеграції [України в НАТО] та ухвалення рішень. Це один з елементів [пакету], мета якого – наблизити Україну до членства в НАТО", – наголосив він.

Перше засідання ради Україна – НАТО відбувається сьогодні, воно розпочалося після пресконференції Зеленського і Столтенберга. Рішення про створення ради саміт Альянсу у Вільнюсі ухвалив 11 липня.

Контекст:

Рада Україна – НАТО замінила попередній формат співпраці – комісію Україна – НАТО, яка через блокування Угорщиною не збиралася з 2017 року до весни 2023 року. Перше впродовж останніх років засідання комісії на рівні глав МЗС відбулося 4 квітня.

Про те, що НАТО може підвищити статус України в Альянсі завдяки створенню ради Україна – НАТО, наприкінці травня писали ЗМІ.

У новому форматі Україна буде "повноправним" членом за столом ради Україна – НАТО, а не лише запрошеною країною для обговорень, як передбачає комісія Україна – НАТО. Україна зможе скликати зустрічі, коли забажає, і їй буде легше надавати інформацію щодо ситуації на полі бою, повідомило Euractiv. Це також відкриє двері для широкого кола нових сфер співпраці, таких як обмін розвідданими та проведення спільних навчань. Створення ради має сприяти формуванню України як майбутнього члена НАТО, це допоможе максимально наблизити її до стандартів Альянсу, вважають дипломати.

Створення ради означатиме, що "31 союзник НАТО та Україна сидітимуть за одним столом на рівних умовах", заявляв Столтенберг. За його словами, це зумовить посилення політичного партнерства між Альянсом і Києвом, і цей орган, на відміну від комісії, зможе ухвалювати спільні рішення.

Глава МЗС України Дмитро Кулеба 14 червня зазначав, що "створити раду Україна – НАТО, не зробивши рішучого кроку до членства, – це як надати танк без гармати".