Столтенберг відмовився від створення фонду допомоги Україні на $100 млрд
Частина країн НАТО не підтримала плану генерального секретаря Єнса Столтенберга створити фонд військової допомоги Україні на п'ять років обсягом до $100 млрд. Про це 7 червня повідомило Bloomberg.
Натомість глава оборонного блоку запропонує країнам зберегти поточний рівень підтримки Києва, який від початку воєнного конфлікту становив приблизно $43 млрд на рік, стверджує агентство.
Частку кожної країни визначатимуть пропорційно ВВП, розрахунок ґрунтується на тому, що половину всієї допомоги передаватимуть США, решту – інші країни – учасники Альянсу, ідеться в повідомленні.
За словами джерел Bloomberg, мета нового плану – забезпечити більше прозорості допомоги Україні, стимулюючи не найактивніших союзників. Пропозицію схвалили майже всі союзники, кажуть джерела, хоча Туреччина закликала "не створювати враження активнішої участі союзників у конфлікті", а Угорщина залишається "найбільшим знаком питання".
Контекст:
Про те, що Столтенберг на липневому саміті Альянсу запропонує створити фонд на суму $100 млрд у межах фінансування постачання Україні озброєнь, джерела Bloomberg повідомили 2 квітня. Уже тоді співрозмовники агентства припускали, що пропозиція генсека, яку мають затвердити 32 члени блоку, найімовірніше, зміниться до того, як лідери країн НАТО дійдуть згоди.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба 4 квітня у Брюсселі висловив думку, що у НАТО зараз немає інструментів, щоб надати Україні $100 млрд допомоги протягом п'яти років. "У нинішній моделі фінансування шансів у цієї ініціативи – нуль, бо вони $500 млн не можуть зібрати, а так їм треба буде $20 млрд збирати... Але якщо вдасться вирахувати форму участі кожного в обов'язковому порядку у фінансуванні, тоді ця ідея має право на існування і шанс на реалізацію", – заявив глава МЗС.