Суд дозволив проводити заочно досудове розслідування у справі про захоплення Януковичем державної влади
"Таке рішення суду надає право стороні обвинувачення на проведення досудового розслідування стосовно підозрюваного за його відсутності (in absentia)", – ідеться в повідомленні.
У цьому кримінальному провадженні Януковича обвинувачують у тому, що 2010 року він ініціював повернення до Конституції в редакції 1996 року, яка істотно розширила його владні повноваження. 30 вересня Конституційний Суд у закритому режимі скасував політичну реформу від 2004 року і повернув країну до президентсько-парламентської форми правління.
Повернення Конституції в редакції 2004 року було одним із перших рішень Ради після втечі Януковича.
Кримінальне провадження стосовно експрезидента за ч. 1 ст. 109 Кримінального кодексу України (дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади) розслідують із 2017 року.
Контекст:
Янукович був президентом України у 2010–2014 роках. 22 лютого 2014 року після трьох місяців протестів на Майдані Верховна Рада визнала, що він самоусунувся від посади і не виконує своїх обов'язків, після чого було оголошено нові президентські вибори. Янукович покинув Україну, зараз із сім'єю він живе в Росії.
24 січня 2019 року Оболонський райсуд Києва заочно визнав Януковича винуватим у державній зраді й пособництві у веденні агресивної війни і засудив до 13 років позбавлення волі. У жовтні 2020 року Київський апеляційний суд залишив це рішення чинним. У січні стало відомо, що захист подав касацію.
Окрім того, Януковича підозрюють у зраді через підписання Харківських угод 2010 року, а також в організації теракту і скоєнні умисних вбивств на Майдані 2014-го.
Рада національної безпеки та оборони України на засіданні 19 березня ухвалила рішення ввести максимальні персональні санкції проти деяких громадян України і Росії, зокрема Януковича і деяких посадовців його режиму.