"Судді заблокували судову реформу". Рада суддів не обрала членів Етичної ради для контролю Вищої ради правосуддя
За її словами, 16 з 28 членів Ради суддів не підтримали жодного кандидата. "Судді провалили судову реформу", – вважає нардепка.
Як повідомляли на сайті Ради суддів, заяви на членство у Етичній раді подало шість кандидатів, але потім двоє з них попросили залишити їхні заяви без розгляду. Кандидатури інших чотирьох претендентів Рада суддів не підтримала.
У громадській організації "Центр протидії корупції" також заявили, що "Рада суддів, підконтрольна суддівській мафії, саботує судову реформу".
"Незважаючи на пильну увагу народних депутатів, журналістів, громадськості та всіх ключових міжнародних партнерів України, Рада суддів заблокувала судову реформу, не делегувавши своїх представників до Етичної ради. Це пряме порушення закону та плювок у сторону міжнародних партнерів, яким Зеленський обіцяв судову реформу. Однак передусім це плювок в очі українцям, яким Зеленський та "Слуги народу" обіцяли справедливість", – вважають у ЦПК.
Етичну раду без членів, яких делегує Рада суддів, не можуть створити, тобто реформу взагалі не запустять, заблоковано відбір нових членів ВРП, пояснила LIGA.net експертка ЦПК Галина Чижик.
Вона зазначила, що у Верховної Ради зараз є дві вакансії у ВРП, а у з'їзду вчених – одна. Однак вони не зможуть призначити своїх кандидатів, оскільки їх не зможе оцінити Етична рада.
"Зараз, по суті, роботу ВРП заблоковано, і розгляд дисциплінарних справ теж. У законі написано, що ВРП не може призначити дисциплінарних інспекторів, поки Етична рада не перевірить чинних членів ВРП. А поки нових дисциплінарних інспекторів не відібрано, не можна розглядати справи за новими правилами. За старими правилами їх вже теж не розглядають", – пояснила експертка.
Отже, констатує Чижик, сьогоднішнє рішення Ради суддів заблокувало "фактично все" – не тільки призначення нових членів ВРП, а й розгляд дисциплінарних справ на суддів, який тепер відкладено на невизначений строк.
Вона додала, що Рада суддів за законом має направити своїх кандидатів до Етичної ради протягом 30 днів від часу звернення очільника ВРП. "Таке звернення було відправлено ще 10 серпня, сьогодні 13 вересня", – констатувала Чижик.
10 вересня міжнародні партнери України подали до Вищої ради правосуддя два списки експертів для їхнього відбору та призначення у раду з етики при ВРП і відбіркову комісію при Вищій кваліфікаційній комісії суддів (ВККС). За інформацією ЦПК, представлені експерти – "еліта судової і юридичної систем США і ЄС, наприклад, судді Верховних судів найбільших штатів США, генпрокурори Естонії і найбільшої федеральної землі Німеччини, міністр юстиції і внутрішніх справ Словенії".
Контекст:
2014 року в Україні розпочали судову реформу. У червні 2016 року Верховна Рада ухвалила закон про судоустрій і статус суддів, а також зміни до Конституції у частині правосуддя. Вони скасовували процедуру призначення суддів президентом на п'ятирічний строк. Також ліквідовували вищі спеціалізовані суди.
У грудні 2016 року парламент ухвалив закон про створення Вищої ради правосуддя. Цей орган замінив Вищу раду юстиції. Рада у складі 21 члена має повноваження звільняти суддів із посади, переводити їх в інший суд, давати згоду на затримання чи арешт судді. У Раді Європи заявляли, що конкурсні процедури добору і призначення суддів, які було запроваджено в межах судової реформи в Україні, відповідали стандартам організації.
Законопроєкт №5068 (про порядок обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя і діяльності дисциплінарних інспекторів) – один із "судових" проєктів, які ініціював Зеленський у лютому 2021 року. У першому читанні Рада його ухвалила 19 травня. 14 липня Верховна Рада ухвалила у другому читанні законопроєкти №5068 і №5069 про створення Етичної ради щодо профоцінювання і доброчесності членів Вищої ради правосуддя і служби дисциплінарних інспекторів.
13 липня Рада ухвалила законопроєкт про відновлення роботи ВККС із пропозиціями Зеленського. За проєкт закону проголосувало 305 нардепів.
Законопроєкт визначає, що членів ВККС відбиратиме конкурсна комісія з питань доброчесності, яка складається з шести членів (три члени мають бути суддями або суддями у відставці, яких запропонувала Рада суддів України, ще по одному члену запропонують Рада прокурорів України, Рада адвокатів України і Національна академія правових наук України).
Але у перший склад комісії з питань доброчесності увійдуть три судді і три незалежні експерти (експертів запропонують міжнародні організації, які надають Україні допомогу в сфері боротьби з корупцією).
Ухвалення "судових" законопроєктів привітали ЄС, США і посли G7.
3 серпня Зеленський підписав три закони з пакету судової реформи.
Представник президента у Конституційному Суді України, нардеп від "Слуги народу" Федір Веніславський говорив на початку вересня, що ВККС має відновити роботу до кінця року. За його словами, до цього часу також запрацює Етична рада, яка має оновити склад ВРП.