Транспортний комітет Ради на чолі з Кісєлем блокує вирішення проблеми хабарів із моряків – ЗМІ
Законопроєкт зареєстрували у серпні минулого року. Згідно з документом, у разі наявності чинних документів про підготовку моряка й підтвердження стажу повторне складання іспиту що п'ять років не потрібне. Автори статті зазначають, що в такий спосіб виключають цілий пласт корупційних ризиків, а морякам не потрібно буде платити до $8 тис. за іспит.
"Попри гостроту проблеми законопроєкт на комітеті, який очолює Юрій Кісєль, не розглядали майже рік. На думку представників громадських організацій моряків та інших спостерігачів, причина могла полягати в тому, що деякі члени комітету й самі могли бути причетні до схеми поборів", – ідеться в матеріалі.
У серпні 2020 року розпочали процес ліквідації Інспекції з питань підготовки та дипломування моряків і її представництв. Із 22 листопада її функції передали Морській адміністрації. Наказ про ліквідацію інспекції оскаржив у суді колишній співробітник інспекції, Окружний адмінсуд Києва документ скасував. Як з'ясували журналісти програми Bihus.info, паралельно в Морській адміністрації запровадили комп'ютерне тестування, але щоб пройти тест, моряки однаково платили хабарі.
Журналісти програми "Гроші" звинуватили тодішнього міністра інфраструктури Владислава Криклія в тому, що він також є частиною схеми поборів із моряків.
"У лютому Мінінфраструктури оприлюднило проєкт наказу про переведення моряків на електронну систему тестування без участі екзаменатора для виключення "людського фактора". Цю ініціативу позитивно оцінили і громадські діячі, і голова Виконкому Національної ради реформ Михайло Саакашвілі", – ідеться в матеріалі.
Саакашвілі активно підтримував моряків під час акцій протесту й публічно лобіював спрощення системи підтвердження кваліфікації для них, а також часто критикував конкретних чиновників, які можуть стояти за блокуванням таких ініціатив. Зокрема, Саакашвілі заявляв, що на хабарях моряків "годується" нардеп від "Слуги народу", обраний у мажоритарному окрузі в Миколаївській області, Ігор Негулевський.
Наприкінці квітня Криклій повідомив, що наказ зареєстровано в Мін'юсті, проте, як з'ясувало профільне видання для моряків Seainform, він не набув чинності, оскільки його не опублікували в Офіційному віснику України.
"Саме тому автори законопроєкту №3944 вирішили форсувати його прийняття через сесійну залу парламенту. 16 червня на засіданні транспортного комітету вони знову підняли питання про необхідність як мінімум розглянути документ і по можливості рекомендувати його для прийняття в першому читанні парламентом ще на поточній сесії, тобто протягом останніх двох тижнів червня", – пише "РБК-Україна".
Реакцію голови комітету, нардепа від "Слуги народу" Юрія Кісєля на пропозицію винести документ у зал оприлюднив у своєму YouTube-каналі його колега по фракції Олександр Куницький.
За словами Куницького, зміни в порядку надання документів невигідні були передусім Криклію, оскільки, на думку нардепа, той "не хотів ламати схему і годувався з неї, можливо, ділячись із кимось у Кабміні". І оскільки через це вирішувати проблему в уряді не збиралися, ініціативу на себе довелося брати депутатам. За словами Куницького, винести законопроєкт у зал уже на поточній сесії важливо, щоб якомога раніше згорнути корупційну "годівницю" розміром $6–8 млн на місяць і дати можливість морякам або автоматично пролонгувати свої документи, або проходити переекзаменування через прозорі механізми тестування за міжнародними правилами.
"За даними "РБК-Україна", навіть якщо комітет під керівництвом Юрія Кісєля блокуватиме або ігноруватиме законопроєкт №3944 після його винесення в зал або при підготовці до другого читання, новий міністр Олександр Кубраков шукатиме механізми, щоб вирішити проблему максимум протягом двох-трьох місяців", – підсумували в агентстві.