"Треба піднімати матеріали справи". Горбатюк заявив про наявність довідки про ознаки вбивства Чорновола

Остаточних відповідей у справі про загибель Чорновола не одержано, вважає Горбатюк
Фото: EPA
У матеріалах справи про загибель лідера "Народного руху України" В'ячеслава Чорновола можуть виявити моменти, які дадуть підстави для подальшого розслідування причин його смерті, ставити крапку в цій справі рано. Таку думку в коментарі "Радіо Свобода" висловив ексначальник управління спецрозслідування Генпрокуратури Сергій Горбатюк.

Ексзаступник генпрокурора Микола Голомша 14 вересня висловив думку, що Чорновіл загинув не у ДТП, а внаслідок убивства кастетом. В Офісі генпрокурора відповіли, що в матеріалах справи про загибель Чорновола немає таких даних.

За словами Горбатюка, Голомша мав домогтися розслідування, коли був на посаді заступника генпрокурора.

"Є питання: наскільки, дійсно, це відповідає істині. Є довідка про ознаки вбивства Чорновола, я її колись знайшов у кабінеті заступника генпрокурора, де працював. Треба піднімати матеріали справи, бо, наприклад, судмедексперт не писав, що безпосередньо від кастета. Він міг бачити якісь ознаки травмування, нехарактерні для тієї травми, що дозволяло б висувати таку версію. Гадаю, що на пустому місці Голомша цього б не казав", – зазначив Горбатюк.

Він підкреслив, що Голомша має пояснити, на чому ґрунтуються його заяви.

"Якщо він сказав "А", то має сказати і "Б"... Якби матеріали справи відповідали такій заяві, то могло б бути і подальше розслідування. Остаточні відповіді не отримані і треба розслідувати, тут усі нюанси важливі", – резюмував Горбатюк.

В Офісі генпрокурора (ОГПУ) заявили, що розслідування кримінального провадження за фактом ДТП, у якій загинув Чорновіл, триває, його ведуть слідчі Головного слідчого управління Нацполіції України. Зокрема, слідство перевіряє версію скоєння умисного вбивства народного депутата України, додали в ОГПУ.

Контекст:

В'ячеслав Чорновіл народився в селі Єрки (зараз – Черкаська область) 24 грудня 1937 року. Очолював "Народний рух України". 1991 року був кандидатом у президенти, програв Леоніду Кравчуку, здобувши 23,27% голосів. Він був радянським дисидентом, одним із лідерів українського національно-демократичного визвольного руху кінця 80-х – 90-х років XX століття.

Політик загинув 25 березня 1999 року в автокатастрофі під Києвом. Toyota Чорновола зіткнулася з навантаженим зерном КамАЗом, який розвертався на дорозі. У ДТП загинув і водій політика Євген Павлов, прессекретар політика Дмитро Понамарчук дістав тяжкі травми.

Відразу після смерті політика ексглава МВС Юрій Кравченко оголосив, що загибель Чорновола – це нещасний випадок. Соратники загиблого політика називали те, що трапилося, політичним убивством, указували на неефективне розслідування, відмову від допиту свідків і знищення документів. У 2000-х слідство кілька разів відновлювали, проте версії про нещасний випадок так і не було спростовано. Загибель Чорновола ніколи не розслідували як убивство.

2014 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області визнав аварію звичайною ДТП і закрив справу проти водія КамАЗа після закінчення строку давності. Родичі Чорновола подали апеляцію і виграли її.

У серпні 2014 року прокуратура відновила розслідування загибелі Чорновола.

У лютому 2017 року понад 300 народних депутатів просили тодішнього генерального прокурора Юрія Луценка взяти під особистий контроль розслідування вбивства Чорновола, заявляв народний депутат із фракції Блоку Петра Порошенка, заступник голови "Народного руху" Віктор Кривенко.

Понамарчук, який перебував в одному автомобілі з Чорноволом того дня і дістав тяжкі травми, в інтерв'ю головній редакторці інтернет-видання "ГОРДОН" Олесі Бацман припустив, що автокатастрофа була вбивством. "За 18 років нічого іншого не доведено, тому я говорю, що це вбивство. Якщо не доведено іншого, що це випадковість чи дорожньо-транспортна пригода", – сказав він.

У березні 2021 року у МВС повідомили, що розслідування обставин загибелі Чорновола триває. Комплексна судово-медична, транспортно-трасологічна й автотехнічна експертиза, яка тривала із січня 2017-го до жовтня 2018-го, дійшла висновку, що ушкодження, які було виявлено на тілі Чорновола, "сформувалися внаслідок травмування пасажира, що перебував у салоні транспортного засобу при зіткненні автомобіля з перешкодою".

Підтвердження теорії, що Чорновола було смертельно травмовано вже після ДТП, зокрема версії про ушкодження кастетом, експертиза, відпрацювавши наявні матеріали, не виявила, однак повністю її теж не відкинула.

Політолог, екснардеп Тарас Чорновіл неодноразово заявляв, що вважає загибель свого батька політичним убивством. Однак у версію з добиванням кастетами політика, який, імовірно, вижив у ДТП, він не вірить. 2017 року Чорновіл пояснював, що ця версія, яку в якийсь момент "почали масово розкручувати", виникла з матеріалів одного з експертів, який підсумував, що "на черепі є незрозумілі тріщини".

"Ця версія виглядала серйозною до того моменту, поки не почалося судове слідство. Міліцейське слідство було настільки фальсифіковано, що нема про що навіть говорити. Але ми в певний момент домоглися проведення серйозних допитів у суді й установили, що фізично зробити це було неможливо", – повідомив Чорновіл-молодший.

За його словами, В'ячеслав Чорновіл, "судячи з усього, загинув відразу".