Ціна на газ у Європі побила історичний рекорд, Єврокомісія перевірить контракт РФ та Угорщини, Притула створює партію. Головне за день G

У Кабміні обіцяють, що ціни на газ у Європі не вплинуть на платіжки українських споживачів
Фото: depositphotos.com
"ГОРДОН" подає огляд основних новин вівторка, 28 вересня.

Ціна на газ у Європі й далі зростає

Ціна на газ у Європі вперше в історії перевищила позначку $1 тис. і сягнула $1030 за 1 тис. м&³3;. До цього історичний максимум було зафіксовано в березні 2018 року. Тоді в Європі вирував холодний фронт "Звір зі Сходу" і вартість газу злетіла до $1 тис. за 1 тис. м&³3;.

Услід за газом подорожчало вугілля – ціни на нього в Європі побили 13-річний рекорд.

У Кремлі заявили про готовність збільшити постачання газу в Європу. Голова правління НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко вважає, що це шантаж заради запуску "Північного потоку – 2".

Водночас в уряді України запевняють, що тарифи для населення на тепло і гарячу воду цього сезоу не підвищуватимуть. "Суми у платіжках мають бути не більше, ніж розраховано на основі річних тарифних пропозицій", – заявили в Кабміні.

Між Україною та Угорщиною триває конфлікт через контракт із "Газпромом"

У МЗС України 27 вересня заявляли, що здивовані і розчаровані рішенням Угорщини укласти угоду з "Газпромом" про постачання російського газу до 2036 року в обхід України, а також попередили про намір звернутися до Єврокомісії щодо цього.

Глава МЗС Угорщини Петер Сіярто у відповідь на критику угоди звинуватив Київ у "втручанні" у внутрішні справи Угорщини, тому що не вважає постачання російського газу політичним питанням. Він заявив, що "глибоко обурений рішенням українського уряду оскаржити цю угоду в Європейській комісії".

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба після цього назвав дії Будапешта "ударом по українсько-угорських відносинах", на який Україна відповідно відреагує, "тому що тут не повинно бути ніякого жалю і ніяких співчуттів".

Водночас Кулеба закликав "шукати вихід із цієї кризи, який відповідатиме інтересам і України, і Угорщини, бо це також відповідає інтересам Європи".

У Європейській комісії заявили, що вивчать наслідки нового газового контракту Росії та Угорщини.

Обговорюють зустріч лідерів "Нормандської четвірки"

Обговорення зустрічі в нормандському форматі активізувалося – Україна хоче провести саміт до завершення каденції канцлерки Німеччини Ангели Меркель, повідомив глава Офісу президента України Андрій Єрмак. Кулеба підкреслив, що якщо "нормандський" саміт відбудеться з Меркель, його рішення будуть актуальними для нового уряду ФРН.

Німеччина і Франція вже підтвердили, що їхні лідери готові до цієї зустрічі, зазначив віцепрем'єр-міністр – міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков.

Водночас спікер Кремля Дмитро Пєсков заявив, що "проводити саміт заради саміту немає сенсу". Він також стверджує, що проведенню саміту нібито перешкоджає Україна.

Притула заявив, що створює свою партію

Український ведучий і екскандидат у мери Києва від партії "Голос" Сергій Притула заявив, що створює власну партію, яка братиме участь у наступних парламентських виборах в Україні. Яку вона матиме назву, він не сказав.

В Україні запустили додаток "єСуд"

У межах реалізації президентської ініціативи "суд у смартфоні" в Україні розробили мобільний застосунок "єСуд". Планують, що він дасть змогу не тільки стежити за рухом документів у судовій справі, а й одержувати процесуальні документи і судові повідомлення на власний смартфон.