Туск: 500 млн європейців просять 300 млн американців, щоб вони їх захистили від 140 млн росіян

Туск вважає, що Європа має взяти на свої плечі більшу відповідальність за безпеку континенту
Фото: ЕРА

Польща й далі підтримуватиме Україну й одночасно посилюватиме відносини зі США, тоді як Європа має повірити у свої сили забезпечити мир не через капітуляцію України, а своїми оборонними можливостями. Про це 2 березня перед вильотом на саміт до Лондона заявив прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск, його цитує кореспондент "Укрінформу".  

Туск вважає, що Європа "повинна взяти на свої плечі більшу відповідальність за безпеку континенту", змінивши нею наявний зараз у ЄС "дефіцит уяви й відваги". 

"Це парадокс, послухайте, як це звучить: 500 млн європейців просять 300 млн американців, щоб вони їх захистили від 140 млн росіян. Якщо вмієш рахувати, то розраховуй на себе", – наголосив польський прем'єр. 

Він зазначив, що армія європейських країн, разом з Україною, нараховує 2,6 млн військових, США – 1,3 млн, Китаю – 2 млн, Росії – 1,1 млн. Відповідно, "Європа має перевагу над усіма". Така сама ситуація з винищувачами й артилерійськими системами, зазначив Туск. 

"Сьогодні ми всі голосно говоримо: мир завдяки силі. Сильна і добре озброєна Європа, яка вірить у свої сили, готова до захисту своїх кордонів, – це Європа, яка може гарантувати мир не через капітуляцію України, а завдяки власній спільній силі", – переконаний він. 

Окремо прем'єр Польщі повідомив, що підтримає у Лондоні ініціативу прем'єр-міністерки Італії Джорджи Мелоні про скликання саміту ЄС – США й анонсував своє звернення до союзників щодо військового посилення східного флангу ЄС, зокрема кордонів Фінляндії, країн Балтії й Польщі з Росією та Білоруссю.

Туск заявив, що головним його меседжем перед сьогоднішнім самітом є те, що Польща без будь-яких "але" залишається на боці України у розв'язаній Росією війні. І як країна, яка виділяє найбільше коштів на оборону кордонів ЄС і має репутацію надійного союзника в Європі та США, "має унікальну ситуацію, її голос буде почутий ще більше". Тому й далі підтримуватиме Україну й одночасно поглиблюватиме відносини зі США, "попри складні обставини".

Контекст:

Раніше Туск уже наголошував на тому, що Європа сильніша за Росію в кожному аспекті, й закликав до збільшення видатків на оборону європейськими країнами. Тоді, на його думку, США бачитимуть у Європі надійного партнера, з яким можна співпрацювати. 

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну низка членів НАТО збільшила свої видатки на оборону. 18 січня 2024 року в Альянсі заявили, що готові до ймовірного нападу Росії.

18 червня НАТО оприлюднив чергове зведення про оборонні видатки, за яким сукупний оборонний бюджет усіх країн – членів Альянсу за поточними цінами сягнув майже $1,5 трлн 2024 року.

7 листопада генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що Трамп спонукає Європу до більших видатків на оборону. Як зазначила FT, Трамп, імовірно, вимагатиме від НАТО подвоїти (до 5%) цільовий показник видатків у розмірі 2%, який зараз виконують лише 23 із 32 членів Альянсу.