У Білому домі заявили, що Зеленський, "применшуючи ризик вторгнення РФ, просить зброї на сотні мільйонів доларів для захисту від нього" – ЗМІ

Зеленський заявляв, що причин для паніки немає
Фото: EPA
У Білому домі заявили, що президент України Володимир Зеленський "применшує" ризик вторгнення Росії. Про це заявив представник Білого дому у коментарі Fox News 29 січня.

"Ми розуміємо, в якому складному становищі опинився президент Зеленський і під яким тиском він перебуває. Але водночас він, применшуючи ризик вторгнення, просить надати зброї на сотні мільйонів доларів, щоб захиститися від нього. Ми вважаємо, що важливо відкрито й відверто говорити про цю загрозу", – сказав чиновник.

Увечері 27 січня Зеленський говорив із президентом США Джо Байденом на тлі повідомлень про нарощування Росією військових сил поблизу кордону з Україною та про її ймовірне вторгнення на українську територію. Президент України повідомив, що розмова була довгою. Його пресслужба поінформувала, що йшлося про стримування російської агресії. Зокрема, Зеленський подякував Байдену за допомогу та підтримку.

28 січня CNN повідомляв, що телефонна розмова Зеленського та Байдена 27 січня "не склалася добре"Під час телефонної розмови, яку український чиновник назвав довгою та відвертою, Байден попередив Зеленського, що російське вторгнення може бути неминучим. Зеленський заявив, що загроза з боку Росії залишається "небезпечною, але неоднозначною". Також, за даними CNN, під час розмови Зеленський закликав Байдена "бути стриманішим у повідомленнях" про ймовірне вторгнення, попередивши про економічні наслідки паніки. У Білому домі, коментуючи інформацію про телефонну розмову, заявили, що анонімні джерела поширюють брехню. Спікер президента України Сергій Никифоров назвав інформацію про зміст переговорів лідерів України та США, яку нібито поширив український чиновник, такою, що не відповідає дійсності.

Республіканці після інформації CNN звернулися до Байдена з вимогою опублікувати стенограму його розмови із Зеленським.

CNN і Politico повідомляли 28 січня, що між Зеленським та адміністрацією президента США Джо Байдена "наростає напруженість" на тлі розбіжностей стосовно того, як інтерпретувати та публічно повідомляти оцінки американської розвідки, в яких ідеться, що Росія може готувати повномасштабний напад на Україну.

Контекст:

Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знову стягує війська до кордону з Україною.

У Білому домі заявили 18 січня 2022 року, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі.

У Пентагоні повідомили 24 січня, що Росія зараз не має наміру зважуватися на деескалацію. Глава Міноборони України Олексій Резніков того самого дня заявив, що Росія не створила жодного ударного угруповання, яке б свідчило про підготовку її вторгнення в Україну. На думку секретаря Ради нацбезпеки і оборони (РНБО) Олексія Данілова, повномасштабне вторгнення Росії в Україну станом на сьогодні неможливе.

Президент України Володимир Зеленський 24 січня за підсумками засідання Ради національної безпеки і оборони повідомив, що представники РНБО працюють для повної деескалації та мирного врегулювання ситуації на Донбасі, в Україні все під контролем і причин для паніки немає.

27 січня у Пентагоні повідомили, що протягом останніх 24 годин зросло нарощування Росією військ на російсько-українському кордоні. Станом на 28 січня, за інформацією Резнікова, у зоні 200 км від кордону країни перебуває майже 112 тис. російських військових, з урахуванням флоту та авіації – приблизно 130 тис.

Сполучені Штати скликають 31 січня відкрите засідання Ради Безпеки ООН у зв'язку із загрозливою поведінкою Росії та нарощуванням російських військ на кордоні з Україною та в Білорусі.