У діяльності МСЕК є сотні епізодів порушень на різному рівні – Зеленський
З'явилися нові деталі щодо порушень у діяльності українських медико-соціальних експертних комісій (МСЕК), які встановлюють інвалідність. Про це у зверненні за підсумками 21 жовтня заявив президент України Володимир Зеленський, стенограму опублікувала його пресслужба.
Напередодні, 20 жовтня, Зеленський назвав ситуацію із МСЕК "внутрішнім ворогом" України, згадав про "прокурорів, які скористалися своїми зв'язками із МСЕК й оформили собі фальшиві інвалідності", закликав правоохоронців до "швидких жорстких рішень" щодо цього й повідомив, що призначив засідання Ради національної безпеки і оборони (РНБО).
"Сьогодні провели необхідні підготовчі наради перед РНБО. Багато нових деталей. На жаль, сотні епізодів порушень на різному рівні через нечесну роботу МСЕК. Буде і системне, і кадрове, і процесуальне реагування", – заявив президент 21 жовтня.
Контекст:
Скандал навколо МСЕК розгорівся на початку жовтня, коли затримали, а пізніше заарештували керівницю Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи Тетяну Крупу. У неї під час обшуку виявили $6 млн. Крупу повідомили про підозру в незаконному збагаченні.
16 жовтня головний редактор "Цензор.НЕТ" Юрій Бутусов опублікував матеріал про те, що 49 прокурорів Хмельницької області, зокрема керівник обласної прокуратури Олексій Олійник, оформили інвалідність. На його думку, до цього можуть бути причетними Крупа та її син Олександр Крупа, який очолював Пенсійний фонд у Хмельницькій області. Олійник у відповідь заявив, що з 225 прокурорів лише у 48 – інвалідність, "тому стверджувати, що вся прокуратура складається з осіб з інвалідністю, не є правильним". Після скандалу Олійника звільнили з посади "за власним бажанням", а Офіс генпрокурора розпочав службове розслідування, воно стосується не лише прокуратури Хмельницької області. 20 жовтня генпрокурор Андрій Костін повідомив, що в межах розслідування поки вдалося встановити, що 61 прокурор Хмельницької області має інвалідність, і закликав прокурорів, щодо яких є сумніви, добровільно пройти повторне обстеження, "поки це не зроблено в межах кримінальних проваджень".
Пізніше журналісти та антикорупціонери з'ясували, що й у інших областях могли бути зловживання під час оформлення прокурорам інвалідності.
20 жовтня на проблему публічно звернув увагу Зеленський. 21 жовтня з'явилася інформація, що Міністерство охорони здоров'я України скасувало 74 висновки МСЕК про інвалідність військовозобов'язаних (загалом на тепер опрацьовано 18 779 справ).