У Європарламенті хочуть вивчити можливу участь Росії в інциденті з літаком Ryanair у Білорусі

У разі підтвердження інформації про участь Росії в операції з приземленням літака в Мінську Європарламент просить ввести санкції проти винних
Фото: pexels.com
Європейський парламент 10 червня розгляне проєкт резолюції щодо примусового приземлення літака Ryanair у Білорусі та можливу участь у цьому інциденті Росії. Проєкт документа опубліковано на сайті Європарламенту.

Депутати Європарламенту мають намір звернутися до країн ЄС із проханням провести розслідування щодо можливої участі Росії у вимушеному приземленні Ryanair 23 травня і покарати санкціями винних.

"Розслідування має вивчити також можливу роль Росії в цьому інциденті. У разі підтвердження будь-який громадянин Росії, який причетний до цієї операції, має потрапити під санкції в межах глобального режиму санкцій ЄС за порушення прав людини", – ідеться в проєкті.

Автори також висловили занепокоєння підтримкою режиму президента Олександра Лукашенка з боку Кремля й засудили затримання журналіста Романа Протасевича та його дівчини Софії Сапеги.

Контекст:

Літак Ryanair, що летів з Афін до Вільнюса, 23 травня здійснив у Мінську екстрене приземлення нібито через повідомлення про мінування (згодом вибухових речовин на борту судна не виявили). "Для супроводу" літака за дорученням Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, підняли винищувач білоруських ВПС.

Після перевірки борту білоруські спецслужби зняли з рейсу й затримали одного із засновників білоруського опозиційного Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича та його дівчину, росіянку Софію Сапегу (в Мінську з літака зійшло ще кілька людей, у Ryanair підозрюють, що це були агенти КДБ Білорусі, Лукашенко заперечує). Сапегу і Протасевича визнали політв'язнями.

Увечері 24 травня з'явилося відео з Протасевичем, у якому він говорить, що перебуває в СІЗО в Мінську, співпрацює зі слідством і дає свідчення "за фактом організації масових заворушень у Мінську". У Європі зазначали, що на обличчі журналіста було видно сліди побиття.

Переслідування Протасевича пов'язують із Telegram-каналом NEXTA. Паблік набув широкої популярності влітку минулого року завдяки висвітленню й координації протестів, які почалися після оголошення результатів виборів президента країни.

Країни ЄС, США, Канада, Україна та інші держави засудили дії влади Білорусі й закликали негайно звільнити затриманих.

Низка країн ввела обмеження на авіасполучення з Білоруссю. Кабмін України з 26 травня ухвалив рішення припинити авіасполучення з Білоруссю, а з 29 травня заборонив білоруським літакам використовувати повітряний простір України.