"Схеми" випустили розслідування про те, що РФ могла роками одержувати відео з камер спостереження в Україні. У МВС прокоментували
7 грудня вийшло розслідування "Схем" (проєкт "Радіо Свобода"), в якому журналісти розповіли про російське програмне забезпечення TRASSIR на камерах спостереження по всій Україні, через які спецслужби РФ могли роками отримувати відео.
Незважаючи на війну, державні підприємства і далі їх встановлювали, стверджують "Схеми". Пересічні українці також масово купували побутові камери під брендом TRASSIR, які могли надсилати інформацію на російські сервери.
"Схеми" провели експеримент разом із фахівцями двох спеціалізованих організацій – "Лабораторії комп'ютерної криміналістики" й "Лабораторії цифрової безпеки". Виявилося, що камеру, використану в експерименті, виготовили в Китаї, але її програмне забезпечення повністю російське походження. Так журналісти довели, що відео із цих камер, перш ніж надходити на телефон чи комп'ютер споживача, потрапляє на сервери, що розташовані в Москві й належать компаніям, які мають зв'язки із Федеральною службою безпеки РФ.
Дані, отримані з камер, дають змогу розпізнавати обличчя, автомобільні знаки, фіксувати рух осіб і транспорту.
"Ми бачимо, що від цієї камери йдуть запити на піддомен сайта виробника цих камер TRASSIR - m30.ru.cloudtrassir.com. Ми бачимо, що це доменне ім'я відповідає IP-адресі, яка визначається як російська IP-адреса з геолокацією в Москві", – розповіла фахівчиня з веббезпеки "Лабораторії цифрової безпеки" Наталія Онищенко.
"Схеми" виявили кілька таких IP-адрес у Москві, підтвердивши, що відео з камери із софтом TRASSIR не відразу потрапляє на телефон або інший пристрій, до якого під'єднано камеру, а через московські сервери. Журналісти встановили дві компанії, яким належать ці сервери. Одна з них – телекомунікаційна компанія "Диджитал Нетворк", клієнтами якої є також російський "Яндекс" та федеральний пропагандистський телеканал "Звезда". А друга - це компанія ВК, яка володіє забороненою в Україні російською соцмережею "Одноклассники" і сервісом електронної пошти Мail.ru. Обидві компанії-власники серверів, на які потрапило відео в результаті експерименту, тісно пов'язані з діяльністю ФСБ й МВС РФ, дійшли висновку "Схеми".
Інформація журналістів про те, що записи з відеокамер на дорогах України потрапляли до інших країн через програмне забезпечення від російського виробника, не відповідає дійсності, заявив міністр внутрішніх справ Ігор Клименко. Про це він сказав 8 грудня в ефірі Національного телемарафону, його цитує "Інтерфакс-Україна".
Дані ЗМІ ретельно перевірять, а відповідні відомства "дадуть відповідь щодо подальшого технічного захисту інформації", сказав він.
"МВС України, наші технічні працівники чітко кажуть, що наша інформація не могла потрапити на будь-який сервер іншої країни... Якщо ми говоримо про камери, які розташовані у нас на дорогах, то вони лише фотографують автомобіль і більше жодної інформації передавати не можуть", – стверджує Клименко.
Міністр запевнив, що система комплексного захисту інформації є досить надійною.
"Та інформація, яка була в журналістському розслідуванні, звичайно, потребує ретельного вивчення. Зокрема, цим займатиметься і МВС. Ми розуміємо, що багато камер мали азійське походження, тобто вони справді, гіпотетично, могли передавати інформацію. І це питання і до спецслужб, і до комунальних служб, які встановлювали камери, якими, зокрема, користується і МВС", – наголосив він.