У МЗС України "Люблінський трикутник" назвали альтернативою "русского мира"
Український міністр, а також глави МЗС Литви і Польщі Габріелюс Ландсбергіс і Збігнєв Рау провели третє засідання "Люблінського трикутника" у Вільнюсі на полях 4-ї Міжнародної конференції з питань реформ в Україні.
Троє міністрів підписали три документи. Перший із них – декларація про спільну історичну спадщину і спільні цінності в майбутньому.
"У майбутньому – це, безумовно, єдина Європа. І Литва, і Польща цією декларацією підтверджують, що докладатимуть усіх зусиль, щоб Україна стала членом НАТО та ЄС, підтримують Кримську платформу, засуджують російську агресію проти нашої держави", – сказав Кулеба.
Декларація також визнає Конституцію Пилипа Орлика "невід'ємною і важливою частиною спільної демократичної і правової традиції нашої частини Європи", зазначив глава МЗС.
"Люблінський трикутник" – це, по суті, альтернатива "русскому миру" в цій частині Європи, – підкреслив Кулеба. – Безумовно, ми б дуже хотіли, щоб там стояв четвертий підпис – демократичної Білорусі... Ми працюватимемо так, щоб наближати той момент, коли і Білорусь замість "русского мира" обере "Люблінський трикутник" – простір свободи, демократії та спільного європейського майбутнього".
Окрім того, глави МЗС трьох країн підписали декларацію про дорожню карту розвитку "Люблінського трикутника" (співробітництво у сферах безпеки, оборони, енергетики, торгівлі, культури, боротьби з пандемією COVID-19 і протидії кіберзагрозам), а також план заходів щодо протидії дезінформації з боку РФ. В останньому питанні Україна є "безумовним лідером", вважає Кулеба.
"Три наші держави об'єднають свої зусилля не лише для того, щоб спільно протистояти дезінформації, але і щоб інші країни могли запозичувати наш досвід", – додав український міністр.
Контекст:
Міністри закордонних справ України, Польщі та Литви 28 липня 2020 року в Любліні підписали декларацію про створення "Люблінського трикутника".
Учасники "Люблінського трикутника" координуватимуть дії для захисту міжнародного права в умовах російської агресії проти України у тристоронньому форматі та за участю НАТО, ООН, ЄС, Ради Європи та ОБСЄ.
17 вересня відбулася перша зустріч представників "Люблінського трикутника".
Одразу після анексії Криму 2014 року Росія почала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази.
За даними президента України Володимира Зеленського, за час конфлікту загинуло понад 14 тис. людей.