У Раді зареєстрували законопроект про бюро військової юстиції, запропонований Матіосом
За словами головного військового прокурора Анатолія Матіоса, Державне бюро військової юстиції має розслідувати воєнні злочини, правопорушення проти військовослужбовців, злочини, скоєні в районі проведення бойових дій.
У Верховній Раді 21 травня зареєстрували законопроект №8387 "Про Державне бюро військової юстиції".
Авторами законопроекту стали народний депутат від "Батьківщини", голова комітету Верховної Ради з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Андрій Кожем'якін, нардеп від Блоку Петра Порошенка Марія Матіос і депутат від "Народного фронту" Ігор Лапін.
Тексту документа на сайті Ради поки немає.
19 травня прес-служба військової прокуратури Центрального регіону України оприлюднила заяву головного військового прокурора Анатолія Матіоса, у якій він закликав законодавців створити Державне бюро військової юстиції за аналогією до Національного антикорупційного бюро України.
Матіос заявив, що підготував відповідний законопроект спільно з Кожем'якіним.
"Ключові причини, які спонукають до якомога швидшого створення Державного бюро військової юстиції: стагнація мирного врегулювання агресії на сході... несприйняття військовими розслідування воєнних злочинів цивільним Державним бюро розслідувань, необхідність ухвалення законодавчого рішення про перебування на території окремих районів Донецької та Луганської областей миротворчої місії, у тому числі за участі українських правоохоронців... проведення фільтраційних заходів із подальшим розслідуванням злочинів проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, що вчинені парамілітарними формуваннями й окремими представниками окупаційних адміністрацій", – ідеться в повідомленні.
Як зазначає Матіос, до повноважень Державного бюро військової юстиції має перейти розслідування воєнних злочинів, правопорушень проти військовослужбовців, злочинів, скоєних у районі проведення бойових дій, представництво інтересів військових у судах тощо.
Законопроект мають подати 29–30 травня в Харкові під час міжнародної конференції "Реформування системи військової юстиції в Україні: поточний стан та перспективи".
На початку травня Матіос акцентував на необхідності створення Державного бюро військової юстиції та системи військових судів.
У вересні 2010 року екс-президент Віктор Янукович своїм указом ліквідував 15 військових судів, які працювали в Україні.
У березні 2017 року відновити відомства запропонував президент України Петро Порошенко.