Україна, Грузія і Молдова попросили ЄС розробити механізм для передання вакцин проти коронавірусу
"Країни "Асоційованого тріо" переконані, що лише об’єднані зусилля усіх партнерів допоможуть відновити рівновагу у темпах вакцинації в державах-членах і країнах – партнерах ЄС, що у свою чергу сприятиме якнайшвидшому подоланню викликаної пандемією COVID-19 епідеміологічної кризи", – ідеться в заяві, підписаній прем'єр-міністрами трьох країн.
Автори заяви нагадали ЄС, що схожий механізм уже застосовували до балканських країн.
17 травня 2021 року Україна, Молдова і Грузія заснували новий формат співпраці під назвою "Асоційоване тріо" для спільної євроінтеграції і майбутнього вступу в ЄС. Євросоюз підтримав цей формат.
Контекст:
На початку січня гендиректор ВООЗ Тедрос Адханом Гебреєсус заявив, що країни з високим і середнім доходом купили більшу частину вакцин проти коронавірусу й укладають додаткові двосторонні угоди, що потенційно збільшує ціну для всіх. В Євросоюзі заявили, що готуються створити механізм, який надасть можливість поділитися вакцинами проти коронавірусу з менш забезпеченими країнами поряд із програмою COVAX.
На постачання надлишків європейських вакцин проти коронавірусу очікувала й Україна. Однак 16 березня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що їх відкладають через внутрішні проблеми ЄС із постачанням у свої країни. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у березні заявляла, що ЄС поки не може ділитися вакцинами з бідними країнами.
21 травня фон дер Ляєн пообіцяла, що до кінця 2021 року Євросоюз передасть щонайменше 100 млн доз вакцин проти COVID-19 країнам із низьким і середнім рівнем доходу.