Україна хоче укласти з Угорщиною "джентльменську угоду" – Офіс президента

Жовква: Вірю, що питання блокування Угорщиною засідання комісії Україна – НАТО буде знято
Фото: president.gov.ua
Україна очікує, що в договорі з Угорщиною буде передбачено зняття блокування Будапештом засідання комісії Україна – НАТО, заявив заступник глави Офісу президента Ігор Жовква.

Україна хоче підписати з Угорщиною "джентльменську угоду" про паритет, рівність і взаємовигідність відносин. Про це в інтерв'ю ТСН, яке вийшло 18 січня, заявив заступник глави Офісу президента Ігор Жовква.

Жовква зазначив, що 27 січня до України прибуде міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто, він проведе низку офіційних зустрічей.

"Буде обговорюватися весь комплекс питань. Ми неодноразово заявляли, що бажаним для України було б укладення відповідного договору чи угоди між Україною та Угорщиною, які б урегулювали цей комплекс питань. Так звана джентльменська угода – угода про паритетність, рівність, взаємовигідність відносин. Над таким документом робота ведеться, за дорученням президента такий документ було підготовлено українською стороною, передано угорській стороні, отримано їхню реакцію, і зараз процес триває... У цьому документі буде закладена так звана, як це модно зараз казати, дорожня карта", – сказав Жовква.

Він вважає, що 27 січня цієї угоди на рівні міністрів не підпишуть.

"А коли вона буде готова, ми подивимося, можливо, це буде підписано дійсно на рівні лідерів держав, у даному випадку – прем'єр-міністра Угорщини та президента України", – заявив заступник глави ОПУ.

Жовква зазначив, що документ можуть підписати під час майбутнього візиту прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана до Києва, але дати ще немає.

За словами заступника глави ОПУ, Україна очікує, що в договорі буде передбачено зняття блокування Угорщиною засідання комісії Україна – НАТО. Він заявив, що Україна виконала всі рекомендації Венеціанської комісії до закону про освіту, який спричинив претензії Угорщини.

"Як домогтися зняття блокування? Ви напевно чули позицію генсека НАТО про те, що це двостороннє питання України й Угорщини. І це дійсно двосторонні питання двох наших держав. Виносити це на міжнародний загал або, наприклад, у таку інституцію, як Північноатлантичний альянс, контрпродуктивно, до речі, і для самої Угорщини. І це слід визнати. Тому будемо намагатися вирішувати це питання на двосторонньому рівні. Знаєте, я вірю, що нам це вдасться і питання блокування буде знято. Якщо переходити до відносин із НАТО, то активна участь України в інституціях НАТО, у прийнятті відповідних рішень – здобуток не лише для України, але і для всіх членів Альянсу", – заявив він.

З 2017 року Угорщина блокує засідання комісії Україна – НАТО на рівні міністрів: Будапешт вимагає внести зміни до закону України "Про освіту", яким розширено використання державної мови у шкільному навчанні. На думку угорської влади, документ загрожує майбутньому угорської меншини в Україні.

Восени 2020 року відносини між Україною та Угорщиною загострилися після того, як Сіярто в день голосування на місцевих виборах в Україні 25 жовтня закликав угорців, які живуть на Закарпатті, підтримати політичну силу КМКС "Партія угорців України". В українському МЗС заявили про пряме втручання у внутрішні справи і неповажне ставлення до законів України. Перед цим агітацію за КМКС у Закарпатті вів держсекретар із питань національної політики Янош Арпад Потап, повідомляла громадянська мережа "Опора". Угорщина заперечувала, що його вiзит 19 жовтня є політичним втручанням.

Україна 26 жовтня заборонила в'їзд у країну двом високопоставленим чиновникам з Угорщини через агітацію на місцевих виборах у Закарпатській області.

21 листопада в Сюртівській об'єднаній територіальній громаді в Закарпатській області місцевий голова разом із депутатами після складання присяги виконали гімн Угорщини. Служба безпеки України розпочала перевірку.

Кулеба назвав неприпустимою ситуацію, коли громадяни України, депутати об'єднаних територіальних громад на інавгураційному засіданні співають національний гімн іншої держави, зокрема Угорщини.

СБУ 30 листопада провела в Закарпатській області обшуки у функціонерів одного з іноземних благодійних фондів. Співробітники служби перевіряли інформацію про причетність фонду до діяльності, спрямованої на порушення суверенітету України. МЗС Угорщини викликало посла України та висловило невдоволення.

29 листопада у YouTube оприлюднили відео, на якому чоловік у балаклаві й окулярах навпроти покажчика Берегово Закарпатської області та прапора "Правого сектору" говорить, що знає кожного, "хто отримував паспорти або гранти від мадярів". Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков назвав ворогами держави провокаторів, які погрожують громадянам угорського походження. Нацполіція України відкрила кримінальне провадження за фактом розпалювання міжнаціональної ворожнечі.