Україна має достатні запаси газу, щоб пройти зиму, але домовлятися з РФ треба буде обов'язково – віцепрем'єрка Стефанішина
"Ми нормально пройдемо осінньо-зимовий період. Ми, як європейська країна, яка працює за європейськими нормами, маємо достатні запаси газу у наших сховищах. Це те, що важливо розуміти у контексті. І друге – те, що навіть чинна угода з Російською Федерацією базується на європейських нормах. Тому домовлятися нам обов'язково буде потрібно, тому що нам потрібно говорити про наступний контракт, збереження транзиту газу, але виключно на основі європейських правил", – сказала вона, відповідаючи на запитання про те, що рекордні ціни на газ можуть "мотивувати" президента України Володимира Зеленського домовлятися з РФ.
Стефанішина зазначила, що Україна зараз стоїть "на порозі континентальної газової війни, яку розпочала Росія".
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль говорив 6 жовтня, що в українських ПГС накопичено майже 19 млрд м&³3; газу і що цього буде досить для проходження зими.
Контекст:
"Нафтогаз" і російський "Газпром" 30 грудня 2019 року підписали контракт на транзит газу на п'ять років. Мінімально гарантоване прокачування за новим договором "качай або плати" становить 65 млрд м&³3; газу у перший рік і по 40 млрд м&³3; у наступні чотири. Президент України Володимир Зеленський зазначав, що у межах п'ятирічного контракту щодо транзиту газу Україна отримає понад $7 млрд.
У 2020 році через територію України у Євросоюз транспортували 55,8 млрд м&³3; російського газу – це найнижчий показник за сім років, повідомляли 2 січня 2021 року у ТОВ "Оператор ГТС України".
У серпні 2021 року біржові ціни на газ у Європі вперше встановили рекорд останніх трьох років у серпні, коли перевищили позначку $600 за 1 тис. м&³3;. Поштовх до зростання цін дали результати аукціону, на якому "Газпром" відмовився бронювати додаткові потужності для транзиту через Україну, писало агентство РБК.
Вартість листопадового ф'ючерса на спотовий індекс TTF на газ на лондонській біржі ICE під час торгів 6 жовтня відновила історичний рекорд і сягнула €161,5 за 1 МВт-год ($1976 за 1 тис. м&³3;).
Котирування жовтневих ф'ючерсів на вугілля у Роттердамі на торгах 28 вересня зросли до $201,75 за тонну. Протягом дня ціна на тонну вугілля злетіла на 16,96%, або на $29,25. За інформацією Bloomberg, така ціна за тонну вугілля побила рекорд 2008 року.
Ціна на вугілля почала зростати в умовах високого попиту з боку електростанцій і на тлі низьких запасів палива у Європі. Також європейські виробники електроенергії масово скуповують вугілля через брак природного газу, писало Bloomberg.