Україна майже удвічі скоротила кількість своїх дипломатів на території РФ від початку війни – МЗС
"37 співробітників у всіх українських дипломатичних установах на території Росії. У 2013 році тільки в нашому посольстві в Російській Федерації в Москві працювало близько 60 людей. Можливо, навіть і більше. Після початку збройної агресії Росії відбулося скорочення кількості дипломатів у РФ майже удвічі", – сказав він.
Баньков уточнив, що зараз на території України працює 69 російських дипломатів.
За його словами, поки немає необхідності евакуювати українських дипломатів із РФ.
"Але ми вдалися до таких заходів безпеки, як скорочення персоналу, на початку збройного конфлікту рекомендували вивезти їх сім'ї, і це було зроблено. Також існують певні обмеження для місць проживання", – зазначив держсекретар МЗС.
Контекст:
16 квітня в Санкт-Петербурзі затримали українського консула Олександра Сосонюка нібито під час отримання "закритої інформації з бази даних правоохоронних органів і ФСБ Росії", пізніше його відпустили.
17 квітня у МЗС РФ викликали тимчасового повіреного у справах України Василя Покотила "у зв'язку з протиправною діяльністю консула Генерального консульства України в Санкт-Петербурзі". Йому оголосили про "небажаність перебування" консула на території Росії. Сосонюку рекомендували виїхати з РФ протягом 72 годин, починаючи з 19 квітня.
У МЗС України назвали інцидент грубою провокацією з боку РФ. У зв'язку з тим, що відбувається у відомстві, повідомили, що старший дипломат посольства Росії в Києві має покинути територію України.
20 квітня МЗС Росії опублікувало заяву, у якій назвало вислання радника російського посольства з Києва "черговим недружнім кроком української сторони". У відомстві підкреслили, що не можуть розглядати вислання російського дипломата з України "як симетричний захід і залишають за собою право на відповідні кроки щодо одного з дипломатів посольства України в Москві".
21 квітня МЗС України поінформувало, що Сосонюк виїхав із РФ.
26 квітня МЗС РФ оголосило персоною нон ґрата співробітника українського посольства в Москві. Йому рекомендували покинути Росію до кінця дня 30 квітня.
Україна у відповідь заявила про вислання російського консула в Одесі. Він теж має виїхати до кінця дня 30 квітня.
Одразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією й підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, попри надані Україною факти й докази. За даними ООН, за час конфлікту загинуло приблизно 13 тис. осіб.
У 2014 році Україна і Росія відкликали своїх послів і знизили рівень диппредставництв до тимчасового повіреного. Російську дипмісію зараз очолює Олександр Лукашик.