Україна обіцяла негайно забезпечити обрання нових голів САП і НАБУ – спільна заява України та США
У заяві наголошують, що Україна планує реформувати судову систему відповідно до найкращих іноземних практик, а також розвивати створену у країні незалежну антикорупційну інфраструктуру.
"Ці кроки включають негайне обрання нового спеціалізованого антикорупційного прокурора відповідно до найкращих міжнародних практик та ухвалення законодавства для захисту повноважень директора Національного антикорупційного бюро України, а також забезпечення прозорого і надійного процесу відбору наступника", – ідеться в документі.
США також підтримали план України з реформування СБУ "шляхом упорядкування і чіткого визначення її повноважень та посилення правил, які захищають права людини та забезпечують ефективний громадський нагляд".
У заяві підкреслюють, що Україна планує і надалі вживати заходів щодо посилення демократичного цивільного контролю над військовослужбовцями та реформування служб безпеки.
Контекст:
У САП зараз немає керівника. Попередній – Назар Холодницький – пішов у відставку в серпні 2020 року. Він очолював відомство з 2015 року. Обов'язки голови САП виконує його перший заступник Максим Грищук.
У жовтні 2020 року президент України Володимир Зеленський заявляв, що розраховує на обрання нового голови САП "найближчими місяцями".
Для участі в конкурсі на вакантні посади у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі подало документи 169 осіб, із них допустили 128 претендентів.
17 вересня Верховна Рада ухвалила проєкт постанови, яким затвердила членів комісії з проведення конкурсу на обіймання адміністративних посад у САП. Комісія складається з 11 осіб: чотирьох делегує Рада прокурорів, сімох – парламент.
Запропонованих кандидатів критикували опозиційні парламентські фракції, зауважуючи, що у них немає досвіду у сфері боротьби з корупцією (ця вимога міститься у ст. 8 закону "Про прокуратуру").
Євродепутати, члени комітету із закордонних справ Віола фон Крамон-Таубадель та Міхаель Галер перед голосуванням заявляли, що Україна ризикує втратити підтримку МВФ і безвізовий режим із ЄС.
На початку серпня директор НАБУ Артем Ситник говорив, що конкурс на нового голову САП "знаходиться на паузі" і є спроби впливу на нього.