Україна очікує, що 2022 року ЄС почне перегляд політики сусідства – віцепрем'єрка Стефанішина

Курс на членство в ЄС закріплено в Конституції України
Фото: EPA
Україна очікує, що 2022 року Євросоюз почне перегляд політики сусідства. Про це заявила віцепрем'єр-міністерка України з питань євроінтеграції Ольга Стефанішина під час онлайн-дискусії "День Європи в Україні", яка відбулася на майданчику Київського безпекового форуму і яку транслювали на YouTube-каналі фонду Open Ukraine 15 травня.

Вона заявила, що поділяє думку ексміністра закордонних справ Польщі, який розповів про "втому ЄС від розширення".

"Це добре видно всередині самого Євросоюзу. Країнам-членам зрозуміло, що є потреба в новій політиці сусідства, яка створила б нові формати і можливості для країн, що прагнуть вступу або тіснішої інтеграції. Але втома від розширення дійсно є, і ми відчуваємо її в наших столицях. Ми вже робимо цілу низку безпрецедентних кроків, щоб трансформувати бачення ЄС в Україні. Ми – перша країна Східної Європи, яка розпочала діалог про прямий доступ на внутрішній ринок ЄС. Ідеться про те, що країна з понад 40 млн споживачів прагне приєднатися до ринку, де є 500 млн споживачів. Це один із найбільших інтеграційних дискурсів, який почали протягом останніх років із такими країнами Східної Європи, як Україна", – заявила вона.

За словами Стефанішиної, Україна просувається вперед у виконанні Угоди про асоціацію з ЄС.

"Але разом із Європейським союзом ми серйозно відстаємо в питанні вироблення нової стратегії ЄС щодо України. До встановлення "Східного партнерства", у 2008 році, Європейська Рада ухвалила стратегію для України. На цьому етапі ми досягли чимало у використанні потенціалу наявних форматів наших відносин і прокладаємо шлях до нового стратегічного підходу. Ми очікуємо, що 2022 року ЄС почне перегляд політики сусідства і цей перегляд буде стосуватися всіх країн Східної Європи, що буде вироблено конкретний новий формат співпраці для Грузії, України, Молдови – країн, які прагнуть членства. Ми очікуємо, що до 2027 року, коли Литва буде головувати в Раді ЄС, можна буде вийти на конкретні політичні рішення. Ми позитивно оцінюємо нинішній стан наших відносин, але вважаємо, що настав час почати перегляд політики сусідства", – сказала вона.

Контекст:

Верховна Рада та Європарламент 16 вересня 2014 року синхронно затвердили Угоду про асоціацію України з ЄС. 1 вересня 2017 року вона набула чинності в повному обсязі.

6 жовтня 2020 року за підсумками саміту в Брюсселі Україна та Європейський союз домовилися про оновлення Угоди про асоціацію. Сторони очікують подальшого посилення економічної інтеграції та зближення регулювання в межах угоди в кількох сферах: цифровий ринок, захист довкілля, боротьба зі змінами клімату, фінансове співробітництво.

Курс на членство в ЄС закріплено в Конституції України.