Україна продовжить евакуацію своїх громадян з Афганістану і після 31 серпня, нікого не залишить напризволяще – МЗС

Україна забрала з Афганістану більше ніж 650 осіб, за даними ЗМІ, десятки людей ще чекають на евакуацію
Фото: Володимир Зеленський / Twitter
Україна планує і далі вивозити своїх громадян з Афганістану й після 31 серпня – крайнього терміну для евакуації, установленого талібами, які захопили владу в країні.

Про це в коментарі агентству "Інтерфакс-Україна" розповів речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко 31 серпня.

"Ризики безпеки у країні продовжують зростати. За останні кілька днів МЗС і посольство України в Таджикистані спостерігають нову хвилю запитів про евакуацію з Афганістану. Наразі посольство уточнює дані людей, їхню кількість, місцеперебування і підтримує з ними зв'язок", – сказав Ніколенко.

Маршрути евакуації, за його словами, можуть коригувати залежно від ситуації в аеропорту Кабула. Українські дипломати за дорученням глави МЗС Дмитра Кулеби опрацьовують подальші безпечні шляхи виїзду, зокрема розглядають інші аеропорти і наземні маршрути, уточнив спікер.

Щойно з'явиться можливість, усім українцям в Афганістані, які повідомили про себе українському посольству в Таджикистані, надішлють інструкції щодо подальших дій, додав Ніколенко.

"Будь-які публічні нагнітання емоцій навколо евакуації шкодять роботі, створюють ризик як для тих, хто хоче виїхати, і для тих, хто хоче їм у цьому допомогти. Працюємо 24/7 і нікого не залишимо напризволяще", – підкреслив він.

Україна організувала шість евакуаційних рейсів із Кабула. Загалом з Афганістану в Україну, за даними МЗС, евакуювали понад 650 громадян. За словами Ніколенка, "це один із найвищих показників успішних операцій серед іноземних держав".

Глава Офісу президента України Андрій Єрмак говорив 28 серпня, що всіх українських громадян, які заявили про бажання покинути Афганістан, евакуювали, але 30 серпня ЗМІ повідомили, що приблизно 100 осіб із дозволом на проживання в Україні чекають на евакуацію.

Контекст:

Ситуація з безпекою в Афганістані погіршилася на тлі виведення американських військ, яке розпочали у квітні 2021 року. До 15 серпня рух "Талібан" узяв під контроль практично всю країну, зокрема столицю Кабул. Президент Афганістану Ашраф Гані цього ж дня втік за кордон.

На тлі наступу "Талібану" іноземні держави розпочали евакуацію своїх громадян. Кілька країн (зокрема США, Франція, Німеччина, Великобританія) спрямували своїх військовослужбовців до Афганістану для підтримання безпеки евакуації.

За інформацією Білого дому, з 14-го до 30 серпня США евакуювали або допомогли іншим країнам евакуювати з Афганістану приблизно 116 700 осіб.

"Талібан" заявляв, що не атакуватиме військовослужбовців США. Однак бойовики встановили крайній термін виведення військ з Афганістану – до 31 серпня. У Пентагоні пообіцяли підтримувати безпеку в аеропорту Кабула до цього дня. Країни "Великої сімки" вимагають від угруповання "Талібан" гарантувати безпечну евакуацію людей із країни і після 31 серпня. США завершили евакуацію і виведення своїх військ за кілька годин до настання цієї дати.

30 серпня Рада Безпеки ООН ухвалила резолюцію, у якій закликала талібів полегшити безпечний прохід для людей, охочих покинути Афганістан, дозволити гуманітарним організаціям доступ у країну і відстояти права людини.