Українська делегація бойкотуватиме Парламентську асамблею ОБСЄ через допуск росіян – нардепка Кравчук
Зимова сесія ПА ОБСЄ відбудеться 23–24 лютого у Відні.
"Ми не братимемо участі в офіційних заходах ПАРЄ. Але ми їдемо до Відня для переговорів із нашими партнерами щодо того, що робити, як вивести ОБСЄ із цієї кризи, або принаймні Парламентську асамблею ОБСЄ. Тому що в Парламентській асамблеї є політики, вони у своїх парламентах приймають рішення більшістю голосів, а не консенсусом. Тому всі ці блокування, коли одна чи дві країни можуть заблокувати всі рішення – це глухий кут для будь-якої міжнародної організації, де діє таке правило", – сказала вона.
Кравчук зазначила, що Австрія видала візи не лише російським парламентаріям, а й загалом 61 члену російської делегації.
"Там не тільки Толстой, Слуцький, які закликають до геноциду українців, там ще ціла купа... Ми розуміємо, що це спецслужби, це пропагандисти, які приїдуть використовувати засідання Парламентської асамблеї як декорації. І ми разом із нашою українською громадою працюємо над протестами біля території, де це буде проводитися. Але ми самі не перебуватимемо на засіданні", – сказала Кравчук.
Вона висловила впевненість, що на наступному засіданні ПА ОБСЄ росіян не буде, оскільки воно відбуватиметься в Канаді, і вона "точно не дасть віз" ні росіянам, ні білорусам.
"Але це не може бути постійним рішенням. Тому що наступне засідання, наприклад, буде в Таджикистані і їм візи не потрібні, тому що вони просто приїдуть, відчиняючи там двері з ноги. Тому ми і працюватимемо із союзниками, щоб у Ванкувері, у Канаді, у червні можна було все-таки проголосувати ці зміни. Бо інакше не буде цієї реформи й організація просто буде заблокована... Ідеться про зміну правил, щоб можна було усунути делегацію країни-агресора. Там не буде написано "Росія", але всі розуміють, про кого мова", – сказала нардепка.
Контекст:
У квітні 2022 року ОБСЄ заявила, що закриває спеціальну моніторингову місію в Україні. Організація ухвалила таке рішення після того, як РФ у березні заблокувала продовження мандата місії.
Із 1 липня припинив роботу й український офіс координатора проєктів ОБСЄ через те, що Росія не погодила продовження мандата ОБСЄ в Україні. Офіс вів діяльність в Україні протягом 23 років.
2 серпня тодішній голова ОБСЄ, міністр закордонних справ Польщі Збігнєв Рау оголосив про запуск нової програми ОБСЄ для України. Вона передбачає, зокрема, протидію незаконному переміщенню українців, сексуальному насильству з боку окупантів.
29 вересня стало відомо, що ОБСЄ продовжуватиме проєктну діяльність в Україні.
У листопаді делегація України заявляла про бойкотування роботи в Парламентській асамблеї ОБСЄ через небажання організації змінити правила й вигнати Росію.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба і президент Володимир Зеленський закликають ОБСЄ виключити Росію з організації. Генеральна секретарка ОБСЄ Хельга Шмід вважає, що робити цього не варто, оскільки "одного разу нам знову знадобляться канали спілкування".