Україну на саміті НАТО у Вільнюсі чекає сюрприз – прем'єрка Естонії
ЗМІ запитали учасників заходу, який найпозитивніший сценарій є реалістичним для України у Вільнюсі та який би вигляд мав реальний її шлях до членства в НАТО.
Каллас відповіла, що держави – члени Альянсу на саміті в Литві мають дати українцям надію.
"Я впевнена, що будь-яка "сіра зона" в Європі є джерелом конфлікту і війни, і, по суті, єдиною гарантією безпеки, яка дійсно працює, є НАТО… Тому в наших інтересах знайти цей шлях, але формулювання ще опрацьовують, і ми не хочемо якось зіпсувати сюрприз Вільнюського саміту", – наголосила прем'єрка Естонії.
За словами Столтенберга, на саміті у Вільнюсі країни – члени НАТО "знайдуть спільну мову, зокрема й щодо того, як реагувати на прагнення України до членства".
Контекст:
Україна активізувала співпрацю з НАТО у 2014 році на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Курс на вступ в Альянс зафіксовано в Конституції України.
У 2018 році НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року в Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує вступ України в НАТО.
30 вересня 2022 року – після того, як президент країни-агресора РФ Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.
Столтенберг 30 листопада заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога і в цьому їй допомагають члени Альянсу.
1 червня 2023 року на полях саміту Європейської політичної спільноти в Молдові Зеленський наголосив на необхідності визначення країнами – членами Альянсу чіткого алгоритму руху України до вступу в НАТО. "Конкретні рішення щодо подальшого руху України до членства й щодо безпеки нашої країни на період до вступу в Альянс – це те, що дасть нам змогу вважати Вільнюський саміт успішним", – вказав президент.
В Офісі президента України заявили 10 червня, що майбутній вступ України в НАТО підтримало вже 20 членів Альянсу.
Зеленський 27 червня заявив, що впевнений у позитивному рішенні Вільнюського саміту для України.