Ушанування українського ветерана дивізії "Галичина" в парламенті Канади під час візиту Зеленського спричинило скандал

98-річного Гуньку оплесками вітали в канадському парламенті
Скріншот: CBC News: The National / YouTube

У Канаді спалахнув скандал через вшанування в канадському парламенті 98-річного Ярослава Гуньки, котрий служив в українській дивізії "Галичина", яка в часи Другої світової війни входила до складу воєнізованих формувань нацистської Німеччини Waffen-SS, написало Politico 24 вересня.

Гунька був у канадському парламенті 22 вересня під час виступу там президента України Володимира Зеленського.

"Сьогодні в нас у залі є українсько-канадський ветеран Другої світової війни, який боровся за незалежність України проти росіян і далі підтримує війська сьогодні, навіть у своєму 98-річному віці", – сказав на засіданні спікер Палати громад Канади Ентоні Рота.

Запис всього засідання опубліковано на YouTube-каналі cpac, фрагмент із Гунькою в соцмережі X (колишній Twitter) розмістило видання The Post Millennial.

Після слів Роти присутні в залі підвелися й привітали Гуньку тривалими оплесками.

Єврейські правозахисні організації Friends of Simon Wiesenthal Center і B'nai Brith Canada назвали цю подію тривожною й обурливою. 

"Той факт, що ветерана, який служив у нацистському військовому формуванні, запросили до парламенту і йому аплодували стоячи, шокує", – ідеться в повідомленні Friends of Simon Wiesenthal Center. Там висунули вимогу попросити вибачення.

24 вересня в заяві Рота зазначив, що нещодавно йому "стало відомо більше інформації", яка змусила його жалкувати про своє рішення відрекомендувати Гуньку. Він сказав, що бере на себе повну відповідальність за цю помилку. Він також наголосив, що ідея відрекомендувати Гуньку була його власною.

"Я особливо хочу перепросити перед єврейськими громадами в Канаді й по всьому світу", – ідеться в заяві спікера.

У канцелярії прем'єр-міністра Канади Джастіна Трюдо наголосили, що канцелярія спікера діяла незалежно від прем'єр-міністра.

Гунька народився в Тернопільській області 1925 року. Він розповідав у спогадах, опублікованих у журналі "Вісті Комбатанта", що вступив до лав дивізії "Галичина" 1943 року. "Думка про поворот тих звірів у людській подобі з червоною зіркою на лобі стала реальною. Час і події сказали, що прийшла черга на моє покоління іти слідами попередників", – так він пояснив своє рішення вступити в дивізію. 

"BBC News Україна" зазначила, що членів дивізії звинувачують у вбивстві польських і єврейських цивільних осіб, але Нюрнберзький трибунал не визнав підрозділ винним у жодних воєнних злочинах. 

Контекст:

Українська дивізія "Галичина" існувала у 1943–1945 роках у складі воєнізованих формувань нацистської Німеччини Waffen-SS.

Український інститут національної пам'яті зазначав, що таких дивізій тоді було приблизно 40, здебільшого їх формували з населення окупованих Німеччиною держав і держав-союзників. Командні посади в "Галичині" переважно обіймали німці. У матеріалах УІНП указано, що українці вступали у формування з різних причин: хтось хотів здобути військовий досвід і зброю для того, щоб надалі перейти в Українську повстанську армію; хтось сподівався, що дивізія стане основою для формування українських військових частин для боротьби із СРСР, "нехай навіть на боці німців"; когось мобілізували примусово. Символіки дивізії "Галичина" в Україні не заборонено.

Американське єврейське видання The Forward повідомило, що після війни тисячам ветеранів дивізії "Галичина" дозволили переселитися на Захід, приблизно 2 тис. із них – у Канаду.