Усі 30 країн НАТО підтверджують, що Україна буде членом Альянсу – віцепрем'єрка Стефанішина
Про це вона сказала під час Київського безпекового форуму, заснованого фондом Арсенія Яценюка Open Ukraine. Трансляція форуму відбувається на YouTube-каналах Яценюка та його фонду, а також на сторінці КБФ у Facebook. Тези виступу Стефанішиної опубліковано також на її сторінці у Facebook.
"Ми вважаємо, що альтернативи безпековому Північноатлантичному альянсу немає. Тому ми ухвалили рішення, що звернемося до союзників із тим, щоб вони розглянули необхідність запрошення України в Альянс як насамперед безальтернативний сценарій відновлення стабільності в Європі", – сказала вона.
Віцепрем'єрка підкреслила, що це звернення зроблено не для того, щоб завершити війну, що триває, і врятувати Україну, – "це стратегічне рішення на післявоєнний час".
Водночас, за її словами, попри дискусії, усі 30 країн – членів НАТО погоджуються з необхідністю вступу України в Альянс.
"У нас є прогрес у питанні наближення до НАТО... Жодна з країн Альянсу не відповіла Україні: "ні". Фактично всі 30 країн НАТО – це вже офіційна позиція за результатами міністерської зустрічі в Бухаресті – підтверджують, що Україна буде членом НАТО і заявка України буде офіційно розглянута", – сказала Стефанішина.
Вона наголосила, що це рішення не є повторенням висновку Бухарестського саміту 2008 року, це "новий потужний сигнал", який засвідчує, що ніхто не боїться тиску РФ.
"Тепер наша найбільша задача – матеріалізувати це рішення на саміті НАТО у Вільнюсі у липні. Це надскладна задача з точки зору історичності рішення. Нам треба нарешті виправити помилки 2008 року, і це вже відповідальність країн-союзників", – сказала віцепрем'єрка.
Водночас вона зазначила, що "такі країни, як Угорщина," й надалі блокують зустрічі Україна – НАТО на рівні лідерів. Водночас, наголосила віцепрем'єрка, Україні потрібне засідання комісії Україна – НАТО на рівні президентів.
"У найближчі місяці будемо працювати над цим і колективними зусиллями зможемо це подолати", – сказала вона.
Контекст:
Протягом останніх років Україна прагнула членства в НАТО, курс на вступ до Альянсу зафіксовано у її Конституції.
У 2018 році НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україні надали статус партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року в Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує вступ України в НАТО. Проте плану дій щодо членства Україні не надали.
30 вересня 2022 року – після того, як президент Росії Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.
Генсек НАТО Єнс Столтенберг 30 листопада заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога і в цьому їй допомагають члени Альянсу.