В Офісі президента України розповіли про долю бразильського й африканського планів щодо завершення війни в Україні
Українська формула миру залишається безальтернативним документом для припинення російської агресії. Про це заступник глави Офісу президента України Ігор Жовква повідомив агентству "Інтерфакс-Україна" в інтерв'ю, яке було опубліковано 25 грудня.
Він не погодився з реплікою журналіста, що "процес розвивається, але повільно".
"Давайте повернемося на початок цього року, коли це була лише проголошена ініціатива президента на саміті G20. Ми почали з того, що почали прописувати ці 10 пунктів розуміння. Нам було важливо отримати спільне розуміння, тому що тоді, згадайте, було декілька альтернативних планів миру. Був китайський, був африканський, був бразильський. Що ми маємо в кінці року? Бразильський план зник. Уже немає африканського плану. Зараз українська формула миру стала фактично єдиним безальтернативним планом привнесення миру в Україну", – сказав Жовква.
Він підкреслив, що "війна йде на території України, тому план може бути лише українським".
"Ми спільно з нашими партнерами почали прописувати розуміння кожного з пунктів. По кожному пункту на сьогодні в нас у діяльності 10 робочих груп, є план роботи. Відбулося вже три засідання на рівні радників, на останньому засіданні на Мальті ми пройшли перші п'ять пунктів. На засідання, яке планується на початку року в Давосі, у січні, буде решта п'ять. Коли ми це все завершимо, ми з повним пакетом виходимо на Глобальний саміт формули миру", – пояснив Жовква.
За словами заступника глави ОП, у процесі імплементації української формули миру перебувають Індія, Саудівська Аравія, Південна Африка, Бразилія, триває робота з Парагваєм, Уругваєм, Еквадором, Чилі й Аргентиною.
Контекст:
Україна в листопаді 2022 року презентувала свою формулу миру, яка містить 10 пунктів. Одним із головних її положень є виведення російських військ з усієї території України в межах міжнародно визнаних кордонів.
У лютому 2023 року свій "мирний план" запропонував Китай, а також призначив спецпредставника щодо цього.
У травні про таємну миротворчу місію заявляв Ватикан. Папа римський Франциск підтвердив, що готовий допомогти Україні в переговорах про повернення з Росії викрадених дітей.
Зі ще одним мирним планом виступав президент Бразилії Луїс Інасіо Лула да Сілва. Він закликав створити групу "нейтральних" країн спеціально для початку мирних переговорів між Росією й Україною. Раніше він заявляв, що Крим потрібно віддати Росії.
16 травня президент ПАР Сиріл Рамафоса заявив, що африканські країни пропонують свою ініціативу, щоб допомогти завершити війну РФ проти України.