В "Слузі народу" розповіли, що Рада може юридично оформити проведення всеукраїнського опитування
За словами нардепа від "Слуги народу" Олександра Качури, комітет Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку вже погодив законопроєкт, ухвалення якого дасть змогу проводити опитування в день виборів на виборчих дільницях.
Щоб оформити юридично всеукраїнське опитування, яке ініціював президент України Володимир Зеленський, Верховна Рада може ухвалити новий закон. Про це нардеп від "Слуги народу" Олександр Качура заявив в інтерв'ю "Настоящему времени", яке вийшло в ефір 15 жовтня.
"Я бачу єдиний варіант – це ухвалення відповідного закону. У нас комітет організації державної влади [місцевого самоврядування, регіонального розвитку] схвалив законопроєкт. Ми вже ухвалили законопроєкт на рівні комітету Верховної Ради. Зараз залишилася справа за малим, справа за голосуванням. Поки що я бачу єдиний правильний варіант – це ухвалення відповідного закону у стінах парламенту. Ми можемо скоротити процедуру і підписання спікером, публікації того самого дня, і підписання президентом цього законопроєкту, який стане в майбутньому законом. Час технічно буде, за інформацією Центральної виборчої комісії, щоб надрукувати необхідні бланки і здійснити це опитування", – сказав він.
Качура зазначив, що в разі, якщо закон не ухвалять, опитування проводитимуть у якомусь іншому форматі.
"Якщо буде якийсь інший формат обрано, точно буде організовано цей процес не на виборчих дільницях, за межами дільниць. Це буде дійсно соціологічне опитування, за яким будуть залучати, можливо, якісь компанії, соціологічні служби, які за межами виборчої дільниці зможуть провести це соціологічне опитування", – додав нардеп.
Він пояснив, що Офіс президента часто замовляє професійні соціологічні дослідження, "але тут ідеться про вибірку", оскільки це "не ті масштаби".
13 жовтня президент України Володимир Зеленський заявив, що в день місцевих виборів українцям запропонують відповісти на "п'ять важливих питань". Він не уточнив, про що будуть питати громадян і як відбуватиметься опитування, але пізніше в Офісі президента назвали всі п'ять запитань:
- Чи потрібно ввести довічне ув'язнення за корупцію в особливо великих розмірах?
- Чи підтримуєте ви створення на Донбасі вільної економічної зони?
- Чи підтримуєте ви скорочення кількості народних депутатів до 300?
- Чи підтримуєте ви легалізацію канабісу з медичною метою – для зменшення болю у тяжкохворих?
- Чи підтримуєте ви право України на використання гарантій безпеки, визначених Будапештським меморандумом, для відновлення її державного суверенітету і територіальної цілісності?
У Центральній виборчій комісії повідомили, що не займаються підготовкою опитування. Офіс президента підкреслив, що результати опитування не матимуть юридичних наслідків.
За даними ZN.UA, опитування відбудеться у форматі екзитполу – біля виборчих дільниць установлять намети, де волонтери роздаватимуть анкети людям, які прийдуть на вибори. Джерела видання в ОПУ розповіли, що організатори хочуть надрукувати 5 млн анкет.
Спікер Верховної Ради Дмитро Разумков 14 жовтня заявив, що додаткових грошей на проведення всеукраїнського опитування в держбюджеті не передбачено.