В Україні хочуть перевіряти шлюби на фіктивність. У міграційній службі пояснили, навіщо це
Державна міграційна служба України розробляє процедури, щоб перевіряти на фіктивність шлюби, укладені з іноземцями, які хочуть стати громадянами України. Про це в інтерв'ю "Цензор.НЕТ", яке вийшло 26 вересня, розповіла голова ДМСУ Наталія Науменко.
Керівниця ДМСУ звернула увагу, що, наприклад, у країнах Євросоюзу "отримати громадянство набагато складніше, ніж в Україні, хоча нам постійно нарікають за те, що в нас складні процедури".
"У цивілізованих країнах світу отримати громадянство не так просто. В Україні також. Ці країни мають шалені заходи безпеки, посилені перевірки. Так само і з дозволом на постійне проживання. Будуть приходити за місцем твого проживання, дивитися, чи ведеш ти спільний побут із людиною, з якою уклав шлюб, продивлятися спільні фотографії. Можуть запитувати, коли день народження дружини чи чоловіка, які в кого улюблені кольори, квіти, що читали нещодавно із книг і тому подібне. В ЄС законодавство вже усталене, систематизоване, усі алгоритми прописані, ми до цього теж прагнемо дійти й так само вводимо такі ж процедури", – додала вона.
За словами голови ДМСУ, відомство бореться з використанням фіктивних шлюбів у схемах для набуття громадянства.
"Нам про це відомо і ми із цим теж боремося. Але ж фіктивний шлюб починається не з міграційної служби, він починається з Мін’юсту. Тому ми постійно працюємо з Мін’юстом, доводимо їм, що потрібно більш жорстко підходити до шлюбів іноземців. Однак їхня позиція така, що йдеться про права людини, і якщо навіть різниця у віці в 40 років, це ж кохання, тому змінювати вони нічого не планують", – сказала Науменко.
Вона розповіла, що міграційна служба, враховуючи досвід європейських країн, розробила законопроєкт, який, серед іншого, має на меті боротьбу з фіктивними шлюбами.
"Ми зробили запобіжники для так званого фіктивного шлюбу і ми розробляємо зараз процедури перевірки. Яка наша філософія? Ти уклав шлюб – ти маєш на це право. Але це ще не підстава отримати дозвіл на проживання в Україні. Для того, щоб отримати цей дозвіл, ти маєш також пройти співбесіди з міграційною службою, довести, що у вас із дружиною є спільний побут, спільна історія стосунків і ви плануєте довго й щасливо жити у шлюбі. Тобто треба чіткі й зрозумілі процедури, щоб не було маніпуляцій і зловживань жодною зі сторін", – додала голова ДМСУ.
Контекст:
29 червня Верховна Рада ухвалила законопроєкт №6516 про внесення змін до закону про імміграцію. Відповідний закон уже підписав президент України Володимир Зеленський і він набуде чинності 20 жовтня 2023 року. Зміни, які ухвалила Рада, передбачають, що рішення суду про визнання фіктивності шлюбу є підставою для відмови в наданні іноземцю дозволу на імміграцію чи скасування такого дозволу.