В Україні нардепи хочуть дозволити громадянам ініціювати позбавлення мажоритарників мандата
Законопроєкт, який подали нардепи від "Слуги народу" Георгій Мазурашу та Максим Павлюк, пропонує можливість ініціювати питання про складання народним депутатом мандата на зборах виборців округу, від якого його обрали.
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт №3972, який передбачає відкликання народного депутата з ініціативи народу. Його авторами є депутати від "Слуги народу" Георгій Мазурашу та Максим Павлюк.
Законопроєкт стосується народних депутатів, обраних на одномандатних мажоритарних виборчих округах. Автори зауважують, що таких депутатів обирають персоніфіковано, отже, має бути і механізм персоніфікованого відкликання.
"Народний депутат має відчувати відповідальність перед виборцями, докладати всіх зусиль для виконання пунктів передвиборчої програми", – ідеться в пояснювальній записці.
Підставами для відкликання народного депутата, згідно з текстом законопроєкту, мають бути:
- порушення ним законів і Конституції;
- систематичне невиконання депутатських обов'язків, визначених законом "Про статус народного депутата України" та регламентом Верховної Ради;
- використання повноважень з особистою корисливою метою;
- систематичне порушення норм депутатської етики та моралі;
- невідповідність практичної діяльності депутата основним принципам і положенням його передвиборчої програми;
- приховування власного майна та доходів, занесення неточних даних у декларацію щодо майна і доходів (відхилення на еквівалент 10 мінімальних зарплат і більше).
Як наголошено в законопроєкті, питання про відкликання народного депутата можуть порушити на зборах виборців округу, від якого обрано депутата, за умови, що в ньому бере участь не менше ніж 300 виборців із відповідного виборчого округу. Збори можна проводити за місцем проживання виборців або на підприємствах, в установах, організаціях у межах виборчого округу.
Наразі громадяни не мають можливості ініціювати складання депутатами повноважень. Згідно зі ст. 81 Конституції України, є сім причин, за якими депутат може піти з посади:
- складання повноважень за його особистою заявою;
- набуття законної чинності обвинувальним вироком щодо нього;
- визнання його судом недієздатним або безвісно відсутнім;
- припинення його громадянства або виїзд на постійне проживання за межі України;
- якщо протягом 20 днів від дня виникнення обставин, які призводять до порушення вимог щодо несумісності депутатського мандата з іншими видами діяльності, цих обставин він не усунув;
- невходження депутата, обраного від політичної партії, до складу депутатської фракції цієї політичної партії або вихід народного депутата України із складу такої фракції;
- смерть.