Стоїть картка Інтерполу на Януковича чи ні, Росія все одно його не видасть – ГПУ
Не варто перебільшувати значення рішень Інтерполу про зняття з розшуку екс-президента Віктора Януковича та інших колишніх чиновників із його оточення, заявив заступник генерального прокурора України Євгеній Єнін.
Питання зняття екс-президента Віктора Януковича з розшуку Інтерполу переоцінюють в Україні, оскільки Янукович і його оточення все одно не з'являться в Європі через санкції, а будуть залишатися в Росії.
Про це в інтерв'ю "Українським новинам" розповів заступник генерального прокурора України Євген Єнін.
"Ми повинні брати до уваги той факт, що буквально напередодні рішення Інтерполу про зняття зазначених чиновників з розшуку (Януковича, екс-міністра енергетики Едуарда Ставицького, екс-голови Адміністрації Президента Андрія Клюєва. – "ГОРДОН") була прийнята резолюція ПАРЄ, яка звинуватила Інтерпол у використанні інструментів для політичного переслідування осіб", – сказав Єнін.
Заступник генпрокурора наголосив, що чинний Кримінальний процесуальний кодекс України ухвалила ще колишня влада.
"Таке відчуття, що вони зробили його під себе. Є такий інститут, як визначення про доставку в суд для обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, що, безумовно, згідно з правилами Інтерполу, не є запобіжним заходом у вигляді утримання під вартою. Більш того, наше законодавство містить норму про те, що в разі, якщо особу оголошено в міжнародний розшук, то в його відношенні можна обирати запобіжний захід у вигляді утримання під вартою, що наші суди і робили. Інтерпол каже, що їх рішення про оголошення в міжнародний розшук тягне за собою погіршення їх процесуального статусу, тобто веде до обрання жорстокішого запобіжного заходу", – пояснив Єнін.
За його словами, так вийшло, що "когорта українських екс-чиновників стала першим пробним каменем, коли комісія з контролю за файлами Інтерполу вирішила довести, що вона святіша за папу римського".
Водночас, на думку заступника генпрокурора, наслідки цієї ситуації для слідства і правосуддя не є значними, оскільки в Європі Янукович та інші все одно не з'являться, оскільки перебувають під санкціями.
"Стоїть картка Інтерполу на Януковича чи ні, Росія нам усе одно його не видасть", – заявив Єнін.
Він також поінформував, що Україна звернулася до керівництва Інтерполу з проханням надати роз'яснення щодо такої позиції, але це триватиме певний час.
"Разом із тим хочу підкреслити, що питання зняття екс-чиновників з розшуку має переоцінений характер", – акцентував Єнін.
Також, за його словами, не можна відкидати аналогічних рішень Інтеполу щодо інших правопорушників, оголошених у міжнародний розшук.
Єнін також додав, що в розшуку Інтерполу зараз перебуває понад 200 осіб.
24 травня міністр юстиції України Павло Петренко звинуватив Інтерпол в політичній заангажованості. За його словами, деякі країни – члени Інтерполу, зокрема Росія, протягом кількох років порушують міжнародне законодавство і не видають злочинців за запитами інших держав.
3 травня 2017 року стало відомо, що Інтерпол виключив зі своїх баз даних згадку про екс-президента Януковича і його сина Олександра.
З розшуку також зняли чиновників часів Януковича: екс-міністра енергетики – Едуарда Ставицького, екс-секретаря РНБО і колишнього главу Адміністрації Президента Андрія Клюєва, а також екс-голову Національного банку України Сергія Арбузова.