Венедіктова та Геращенко посперечалися у прямому ефірі через видання Росії Цемаха. Відео
Геращенко спитала, "чи звучить у Нідерландах запитання, що ми просто в руки Путіну віддали Цемаха та кінці у воду", і висловила думку, що Росія тоді могла погодитися на обмін утримуваними особами і в разі, якби Україна не віддала Цемаха.
"Ми говоримо не про обмін, а про Цемаха і про те, що нам потрібно засудити [президента РФ Володимира] Путіна", – підкреслила Геращенко.
Венедіктова, яка за день до цього була в Нідерландах на засіданні суду у справі MH17 і зустрічалася з родичами загиблих, звинуватила нардепку в політизації питання. Вона пояснила, що не може розкривати деталей слідства та судового розгляду, поки триває розслідування.
"Питання, які ставите ви, точно не на користь слідству й судовому розгляду. Не потрібно політизувати кримінальні справи. Хочу нагадати, що у нас триває багато судів. Суд у Нідерландах розглядає цю справу за чотирьма підозрюваним у межах справи про збивання літака рейсу MH17. Справа MH17 є в Європейському суді з прав людини, цей самий епізод розглядають у Міжнародному кримінальному суді. Окрім того, є пов'язані справи й провадження. [...] Тому, друзі, я дуже прошу не плутати обміни з видаваннями й передаваннями. Це абсолютно різні політичні процеси. І було б дуже добре, щоб політики дбали про державу, а не про свої рейтинги, ставлячи такі запитання", – заявила вона.
"Мені здається, що дбати про державу – це насамперед дбати про те, щоб Путін сидів у Гаазі. А Цемах у цьому б допоміг. Це державна позиція", – відповіла Геращенко.
Венедіктова назвала позицію опонентки її суб'єктивною думкою.
"Ви не є ні слідчим, ні прокурором, ні суддею. Тому висловлюєте недержавну позицію, а суб'єктивну політичну позицію", – додала вона.
Геращенко відповіла тим самим, звинувативши Венедіктову в політизації ситуації, і сказала, що генпрокурорка "захищає [президента України Володимира] Зеленського, який віддав Путіну Цемаха".
"Я нікого не захищаю, я захищаю інтереси держави", – відповіла генпрокурорка.
Контекст:
Цемаха затримали співробітники українських спецслужб наприкінці червня 2019 року в окупованому Сніжному, 4 липня суд у Києві взяв його під варту.
У розслідувальній групі Bellingcat стверджували, що Цемах був очевидцем подій, пов'язаних із катастрофою малайзійського Boeing 2014 року в Донецькій області. Тоді загинули всі 298 осіб, які перебували на борту, більшість загиблих була громадянами Нідерландів. За даними Bellingcat, будучи особисто непричетним до запуску ракети, Цемах, імовірно, ховав зенітно-ракетний комплекс "Бук", із якого збили MH17, і спілкувався із членами його екіпажу. 3 вересня 2019 року спікерка спільної слідчої групи Брехтьє ван де Мосдейк повідомила, що прокурори, які розслідують катастрофу рейсу MH17, хочуть допитати Цемаха, тому нідерландська сторона вважала б за краще, щоб він перебував в Україні і був "доступним для слідства".
На початку вересня 40 депутатів Європарламенту зверталися до президента України Володимира Зеленського із проханням не віддавати Цемаха Росії.
5 вересня Київський апеляційний суд звільнив Цемаха під особисте зобов'язання.
7 вересня між Україною і РФ відбувся обмін утримуваними особами у форматі "35 на 35". Громадянин України Цемах був серед тих, хто вирушив у Росію.
Влада Нідерландів після обміну звернулася до Росії із проханням видати Цемаха. Офіційна представниця МЗС РФ Марія Захарова не стала відповідати на запитання, чи можливе його видання.
12 вересня донька Цемаха розповіла, що її батько повернувся на тимчасово окуповану територію Донецької області.
2 листопада Цемах заявив, що Нідерланди пропонували йому громадянство в обмін на свідчення. У прокуратурі країни відмовилися коментувати заяву.