Верещук: Спецоперація України в Кабулі була блискучою і блискавичною

Ірина Верещук: Ми продемонстрували, що ми вміємо захищати і вміємо працювати разом на результат
Фото: пресслужба Ірини Верещук
Підписана у США рамкова угода про стратегічні засади оборонного партнерства між міністерствами оборони США та України дає Україні можливості і потенціал, заявила нардепка від "Слуги народу", голова підкомітету з держбезпеки і оборони комітету ВР із питань національної безпеки, оборони та розвідки Ірина Верещук 2 вересня в ефірі програми "Право на владу" на "1+1".

Так вона відреагувала на запитання ведучої Наталії Мосейчук, яка поцікавилася, чому Україна підписала рамкову угоду, а не одержала за підсумками візиту президента Володимира Зеленського на чолі делегації України у США плану дій щодо членства в НАТО або статусу основного союзника США поза НАТО.

"Насправді це не обмеження, насправді це навпаки – більше можливостей і більше потенціалу. І вже тепер і від нас залежить, як ми наповнимо змістом таку угоду. Бо ми, наприклад, маємо пункт "Безпека Чорноморського регіону" – і тут уже наші пропозиції будуть працювати, що ми бачимо і як ми бачимо на сьогодні: що ми маємо зробити, щоб покращити нашу безпеку в Чорноморському регіоні", – зазначила нардепка.

Вона підкреслила, що Україна вже демонструє на практиці свої можливості для такої співпраці.

"До прикладу, [пункт угоди] "Участь в антитерористичних ініціативах". Це те, що ми зараз побачили у Кабулі, – спецоперація нашого ГУР, МЗС, Офісу президента, які врятували людей. Вона була блискучою і блискавичною. Ми продемонстрували, що ми вміємо захищати і вміємо працювати разом на результат. Ось що закладає така угода. Вона містить і чіткі строки, і чіткі звіти, які треба буде робити щорічно: як з американської сторони, так і з української. Отже, така угода, як на мене, – і я думаю, експерти, які вже з нею ознайомлені, мене підтримають, – є значно важливішою і кориснішою для нас, якщо ми говоримо стратегічно", – переконана Ірина Верещук.

Контекст:

Міністр оборони України Андрій Таран і міністр оборони США Ллойд Остін 31 серпня в Пентагоні підписали рамкову угоду про стратегічні засади оборонного партнерства між відомствами. Угода "посилює міцне стратегічне оборонне партнерство між відомствами двох держав, підтверджує ключові принципи і визначає амбітні цілі для наших двосторонніх відносин у сфері оборони", ідеться в повідомленні. Зеленський назвав цю угоду новим етапом у співпраці України та США в оборонній сфері.

Про проведення в Кабулі спецоперації українськими військовими 29 серпня написало канадське видання The Globe and Mail. Журналісти повідомили, що операцію, завдяки якій змогли евакуювати з Кабула афганських перекладачів і членів їхніх сімей – загалом 19 осіб,  було проведено вранці 27 серпня, за день після того, як останній канадський евакуаційний літак вилетів з Афганістану, і за кілька годин після терористичного акту біля аеропорту імені Хаміда Карзая в Кабулі. Операцію координував Офіс президента України.

Українські військові вийшли в Кабул пішки, щоб супроводити два мікроавтобуси з перекладачами і їхніми сім'ями на аеродром. В аеропорту 19 афганців посадили у військовий вантажний літак і вивезли в Ісламабад. Евакуйовані заявляли, що приголомшені тим, що українці наражали себе ризик заради їхнього порятунку. Ситуація з безпекою в Афганістані погіршилася на тлі виведення американських військ, яке почали у квітні 2021 року.

Ексклюзивне відео спецоперації за участю української розвідки опубліковано 2 вересня у Facebook ГУР Міноборони.