Верховна Рада України цілий день розглядає законопроект про Конституційний Суд
До законопроекту №5336-1 про Конституційний Суд України подали 747 поправок.
Під час ранкового засідання Верховна Рада України почала розглядати законопроект №5336-1 про Конституційний Суд України (КСУ), на вечірньому засіданні розгляд поправок до нього продовжився, повідомляє кореспондент "ГОРДОН".
Голова парламенту Андрій Парубій повідомив, що всього подано 747 поправок.
Документ, який узяли за основу в лютому 2016 року, вносить зміни до Конституції в частині правосуддя, які набули чинності з 30 вересня 2016 року, щодо порядку організації та діяльності суду, статусу його суддів, установлює норми підстав та порядку звернення до суду, процедури розглядання ним справ та виконання судових рішень.
Під час обговорювання нардеп від Блоку Петра Порошенка (БПП) Сергій Каплін заявив, що законопроект установлює заробітну плату судді КСУ на рівні 240 тис. грн (75 мінімальних зарплат).
"Я підкреслюю, що в таких країнах, як Польща, Латвія, Литва, Естонія, у низці європейських країн розмір заробітної плати судді такого рівня становить не більше ніж 120 тис. грн. На ці гроші можна було б утримувати протягом місяця приблизно 200 пенсіонерів та приблизно 100 працівників. Це неприпустимо в умовах нашої економічної кризи", – сказав він.
У документі йдеться, що судді Конституційного Суду виплачують щомісячну доплату за вислугу років у розмірі 20% посадового окладу за наявності стажу роботи більше від двох років, 30% – більше від чотирьох років, 40% – більше від семи років. Передбачено, що суддям також виплачуватимуть щомісячну доплату за науковий ступінь доктора філософії або доктора наук у розмірі 15% і 20% посадового окладу відповідно.
Законопроект передбачає, що суддя Конституційного Суду у відставці отримує щомісячне довічне грошове утримання, яке виплачують у розмірі 80% заробітної плати судді КСУ.
Нардеп від БПП Віктор Пинзеник заявив, що ця норма є несправедливою.
"Більшості громадян України пенсію встановлюють у розмірі 1,35% за кожний рік роботи. Суддям Конституційного Суду пенсію встановлюють у розмірі 80% від заробітку", – зазначив він.
Законопроектом передбачено, що судді Конституційного Суду надають щорічну оплачувану відпустку тривалістю 30 робочих днів з виплатою заробітної плати та допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу.
Крім цього, у документі зазначено, що суддю забезпечують окремим кабінетом, робочим місцем, службовим транспортом та необхідними для роботи засобами.
"Судді виплачується компенсація за оренду належно обладнаного житла за місцезнаходженням суду, витрати, пов'язані з переїздом, використання особистого автотранспорту для службових потреб за рахунок бюджетного фінансування суду", – йдеться в законопроекті.
Запропоновано також запровадити інститут конституційної скарги як додатковий механізм захисту прав і свобод громадян. Подати конституційну скаргу зможе фізична або юридична особа за умови, що остаточне судове рішення в її справі набуло чинності після 1 жовтня 2016 року, з дня вступу його в законну силу минуло не більше ніж три місяці, а також було використано всі внутрішні засоби правового захисту.
Згідно з проектом, Конституційний Суд буде діяти у складі шести колегій, двох Сенатів та Великої палати. У межах колегій вирішуватимуть процесуальні питання. Сенати розглядатимуть індивідуальні конституційні скарги. У складі Великої палати будуть усі судді КСУ.