Відсутність санкцій фактично нівелює статтю Конституції, яка забороняє подвійне громадянство в Україні – адвокат Козаченко G

Відсутність санкцій фактично нівелює статтю Конституції, яка забороняє подвійне громадянство в Україні – адвокат Козаченко
Козаченко: Посади міністрів є політичними і не підпадають під дію закону про державну службу
Фото: Татьяна Козаченко / Facebook

Особливих механізмів перевірки подвійного громадянства наразі не існує, заявила в коментарі виданню "ГОРДОН" адвокат, співзасновник Громадського люстраційного комітету Тетяна Козаченко.

Служба безпеки України не проводить перевірок державних службовців на подвійне громадянство. Про це в коментарі виданню "ГОРДОН" заявила адвокат, співзасновник Громадського люстраційного комітету, директор департаменту з питань люстрації Міністерства юстиції України протягом 2014–2016 років Тетяна Козаченко, коментуючи інформацію про наявність британського та угорського паспортів у усуненого від виконання обов'язків голови Державної фіскальної служби (ДФС) Романа Насірова.

"СБУ не проводить перевірок держслужбовців на подвійне громадянство. Перевірки СБУ можуть стосуватися цього питання у разі оформлення допуску до державної таємниці низки посадових осіб. Голова ДФС за посадою повинен мати доступ до державної таємниці. У цьому разі заповнюють документи та анкети декларативного характеру, особливих механізмів перевірки подвійного громадянства немає, запити в усі країни світу ніхто робити не буде. В інтернеті у вільному доступі розміщені документи, що в Насірова, крім українського, є громадянство Англії, є угорський паспорт. Безумовно, ця інформація повинна бути перевірена належним чином", – зазначила Козаченко.

За її словами, наявність другого громадянства – не підстава для відповідальності, але такого чиновника можна звільнити.

"У ст. 4 Конституції України зазначено, що в нашій країні дозволено мати одне громадянство. Усе частіше з'являється інформація, що деякі чиновники і нардепи мають паспорти інших країн. Це питання недостатньо врегульоване законодавством. Адже згідно з ним, наявність другого громадянства не є підставою для відповідальності, зокрема чиновника. Єдине, про що може йти мова, – це звільнення внаслідок припинення державної служби на підставі набуття громадянства іншої країни (ст. 84 закону "Про державну службу"). Але ніякої відповідальності тут не передбачено. Відсутність санкцій фактично нівелює статтю Конституції, яка забороняє подвійне громадянство в Україні", – підкреслила адвокат.

Вона акцентувала увагу на тому, що українські міністри не потрапляють під дію закону про держслужбу.

"Тут є цікавий момент: якщо держслужбовця слід звільнити при виявленні факту подвійного громадянства, то, наприклад, посади міністрів є політичними і не потрапляють під дію закону про державну службу. Тобто порушений правовий баланс: те, що не дозволене держслужбовцю, наприклад, подвійне громадянство, не складає ніяких труднощів для міністрів. У таких випадках можна говорити про недоліки законодавства, про заборону доступу до державної таємниці, про моральні аспекти зайняття посади, але не більше", – резюмувала Козаченко.

Про те, що Насіров, підозрюваний у завданні збитків державі у розмірі понад 2 млрд грн, має громадянство Великобританії, 6 березня повідомила прес-служба Національного антикорупційного бюро. Прокурор Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Андрій Перов заявив, що у Насірова також є громадянство Угорщини.

Сам Насіров заперечує наявність британського та угорського громадянства.