Вілкул: Наш мирний план – це досягнення миру в дипломатичний спосіб на взаємоприйнятних умовах для всіх сторін
Щоб досягти припинення війни на Донбасі, потрібні прямі переговори з тими, у чиїх руках доля миру в Україні, – зі США та Росією, вважає народний депутат від Опозиційного блоку, кандидат у президенти України Олександр Вілкул.
Народний депутат від Опозиційного блоку, кандидат у президенти України Олександр Вілкул розповів 28 січня в програмі "Свобода слова" на телеканалі ICTV, що його мирний план для Донбасу суттєво відрізняється від пропозицій, озвучених нардепом Юрієм Бойком і лідером руху "Український вибір", главою політради партії "За життя" Віктором Медведчуком.
"Наш мирний план – це досягнення миру в дипломатичний спосіб на взаємовигідних умовах для всіх сторін. А мирний план тих, кого згадали, – це більше капітуляція, – заявив Вілкул. – Головне в нашому плані – це прямі переговори. Так вирішують майже всі конфліктні ситуації в сучасному світі. Ми зобов'язані вийти на прямі переговори з тими, у чиїх руках доля миру в Україні. На прямі переговори зі США і на прямі переговори з Росією. І має бути ухвалено спільну резолюцію Ради Безпеки ООН, щоб ні США, ні Росія не наклали вето. Досягти цієї компромісної резолюції – перше завдання нового українського президента. Той, який зараз, цього не зробить. А наступний – зобов'язаний".
Політик уважає, що нинішня влада зацікавлена у війні.
"Як би цинічно це не звучало – надто багато людей у владі заробляє на війні, на горі, на смерті, на поламаних долях", – підкреслив він і пообіцяв, що в разі його перемоги "у перші ж дні припинять стріляти і перестануть гинути люди".
Для досягнення стійкого миру достатньо шість-вісім місяців, переконаний нардеп, а першим пунктом резолюції, за його планом, має стати введення на Донбас миротворців.
"Склад контингенту, очевидно, це теж буде компроміс. І я вважаю, що в ньому мають брати участь історично для нас дружні і нейтральні країни: Білорусь, Казахстан, Азербайджан, Фінляндія, Швеція і Австрія", – перерахував політик.
Він уважає, що на не контрольованій Україною території Донбасу має почати роботу тимчасова адміністрація під егідою ООН, вибори мають пройти за українським законодавством та за участю українських політичних партій, водночас необхідно ухвалити законопроекти в логіці Мінських угод, які українська влада і так зобов'язалася ухвалити 4,5 року тому".
Політична й економічна реінтеграція Донбасу має бути повноцінною, додав кандидат.
"Я не хочу бути схожим на людину, яка обіцяла мир протягом двох тижнів. Тоді це можна було зробити. Зараз – ні. Але реалізувати наш мирний план за півроку – абсолютно реально. І забути про війну як страшний сон. І мирний Донбас буде в єдиній Україні!" – переконаний Олександр Вілкул.
У квітні 2014 року на сході України почався збройний конфлікт. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України та проросійськими бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей.
У зоні конфлікту періодично оголошують перемир'я. Останнє, за підсумками переговорів у Мінську, почалося 29 грудня 2018 року.