Вітренко: Склалося враження, що навіть олігархи мною один одного лякають
Перший заступник головного редактора The Page Олег Гавриш, посилаючись на джерела видання у "Слузі народу", 17 грудня у своєму блозі висловив версію про те, чому Верховна Рада провалила призначення колишнього виконавчого директора НАК "Нафтогаз України" Юрія Вітренка на посаду віцепрем'єр-міністра – міністра енергетики.
Причин, за його даними, було дві. Призначення нібито лобіювали мільярдери Ігор Коломойський і Віктор Пінчук, а також глава Офісу президента Андрій Єрмак. Проти, за даними журналіста, був найбагатший український бізнесмен Рінат Ахметов. Нібито через це кадрового рішення не підтримали депутати, пов'язані з Ахметовим. Також не голосували нардепи, близькі до міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, заявив журналіст.
"Коломойському Вітренко пообіцяв щонайменше не підвищувати, а як максимум знизити тарифи на електроенергію для великих промислових споживачів. Робити це планувалося завдяки зниженню тарифів на теплову енергетику", – розповів співрозмовник видання.
Окрім того, за даними The Page, частина депутатів вирішила не голосувати за Вітренка через інформацію про нібито отримання премії за перемогу у Стокгольмському арбітражі над російським "Газпромом" (Вітренко спростовував повідомлення про премію).
Екснардепка Тетяна Чорновол у Facebook написала, що інформація про лобізм із боку Коломойського неправдива.
"Я була свідком, коли рік тому чатувала на Портнова під офісом Коломойського, як туди приїхав шикарний броньований Cadillac "Нафтогазу". Тоді в офісі на [День Святого] Миколая, як не дивно, було грандіозне святкування. А з того Cadillac до Бені на гульки пішов зовсім не Вітренко, а [глава НАК Андрій] Коболєв. Так що зараз є кому лобіювати інтереси Коломойського", – розповіла вона.
18 грудня у Facebook колишній виконавчий директор НАК написав, що не обговорював внесення своєї кандидатури в парламент "із жодним з олігархів або з їхніми представниками".
"Я взагалі ніколи в житті ні з ким з олігархів не домовлявся про жодну з посад. На жаль, це не убезпечує від спекуляцій або відвертої брехні. Склалося враження, що навіть олігархи лякають мною один одного. Я можу це зрозуміти: ті з них, хто бачив мене в роботі, можуть бажати, щоб я таким же самим чином ставився до тих, хто, на їхню думку, користується преференційним становищем на ринку. За цим було б навіть прикольно спостерігати, якби не було сумно через реалії нашої політики та роботи ЗМІ... До речі, усі наші олігархи декларують, що вони – за рівні правила гри. Залишилося довести це на практиці", – зазначив він.
Вітренко співпрацював із "Нафтогазом" із 2002 року. Він був радником керівників компанії, у 2004–2005 роках працював начальником одного з відділів НАК. 2014 року повернувся в "Нафтогаз", був директором із розвитку бізнесу, із 2018-го був виконавчим директором. Брав участь у Стокгольмському арбітражі, який задовольнив вимоги України у спорах із "Газпромом" про закупівлю та транзит російського газу. Він завершив роботу в компанії в липні 2020-го.
15 грудня він проходив співбесіду із президентом Володимиром Зеленським та депутатами від "Слуги народу". 17 грудня комітет Верховної Ради з питань енергетики та комунальних послуг не підтримав його призначення на посаду першого віцепрем'єра – міністра енергетики України. Того самого дня Рада відмовилася підтримати кандидатуру Вітренка. "За" проголосувало 186 народних депутатів за мінімально необхідних 226.
Парламент планує повернутися до цього питання в січні, розповів голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія.