Віцепрем'єр Федоров: Я реагую на кожен тег у будь-якій соцмережі та відправляю скрін із проблемою технічній команді
"Проблеми можна поділити на дві частини. Перша – це коли людям бракує навичок цифрових, щоб правильно скористатися послугою, і ми із цим боремося тим, що "Дія. Цифрова освіта" запустили, навчаємо, спрощуємо процедури. Друга – це коли перевантажено реєстри, щось не відображається в "Дії". "Дія" не зберігає персональні дані, тому вона відображає те, що є в реєстрах. Тоді ми розв'язуємо проблеми із цими реєстрами", – зазначив міністр.
Федоров підкреслив, що українська інфраструктура не була готовою до запуску такого проєкту.
"Я розумію всі проблеми, які виникають, і ми над ними працюємо. У нас є служба підтримки цілодобова. На кожен тег у будь-якій соціальній мережі я відправляю скрін із проблемою технічній команді. Такого ніколи не було, щоб я проігнорував будь-який тег у соціальній мережі. Якщо я бачу – роблю скріншот, відправляю посилання і її (проблему) допомагають вирішувати", – розповів він.
Контекст:
"Дія" – електронний сервіс державних послуг, створений Міністерством цифрової трансформації, запустили 6 лютого 2020 року. Він включає однойменний мобільний застосунок і портал із публічними послугами. На початок 2021 року застосунок встановили 2,6 млн українців, на порталі були доступні 50 електронних послуг.
У квітні 2020 року в застосунку "Дія" з'явилися цифрові паспорти (закордонний біометричний і внутрішній паспорти у вигляді ID-картки). У жовтні застосунок оновили – крім іншого, у ньому тепер є свідоцтво про народження дитини і можливість сплатити штраф за порушення правил дорожнього руху.
17 травня в застосунку "Дія" стала доступною послуга отримання електронного підпису під назвою "Дія.Підпис". Цим підписом можна користуватися в сервісах monobank, "Документ.Онлайн" і "Вчасно".