Зеленський: Усе йде до того, що зустріч із Путіним відбудеться. Відео
Зеленський нагадав, що запропонував Путіну провести зустріч на Донбасі, але російську сторону такий варіант не влаштував. Глава держави зазначив, що неважливо, де відбудеться зустріч.
"Я вважаю, що головне, це суть – про що, а де і коли – це деталі", – сказав він.
За словами Зеленського, порядку денний зустрічі поки не погоджено.
На запитання журналістки, чи буде президент говорити з главою Кремля про нібито утиски в Україні російської мови і православної церкви, Зеленський, перейшовши на російську з української, сказав: "У нас люди вільно говорять, історично так склалося, що люди дуже грамотні і говорять різними мовами. Зараз нове покоління дітей прекрасно говорить англійською. Краще, ніж наше покоління. Усі знають російську мову, але ми пам'ятаємо, що наша державна мова – українська".
Зеленський підкреслив, що держава відокремлена від церкви, але в Україні люди ходять до тієї церкви, до якої хочуть.
Зеленський 26 квітня доручив главі Офісу президента Андрієві Єрмаку організувати його зустріч із Путіним.
Контекст:
Одразу після анексії Криму 2014 року Росія почала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази. За даними ООН, за час конфлікту загинуло приблизно 13 тис. осіб.
Перемовини про врегулювання конфлікту ведуть у межах тристоронньої контактної групи (Україна – ОБСЄ – Росія) і "Нормандської четвірки" (Україна – Німеччина – Франція – Росія).
Україна не веде прямих перемовин із бойовиками і наполягає, що стороною конфлікту є Росія, а не незаконні збройні формування, які фінансує Москва. "Ми готові до діалогу з мирним населенням цих територій. Але не з тими, хто є невизнаними з точки зору міжнародного права, а отже, не може представляти місцеве населення", – заявив Зеленський 2020 року.
У своєму зверненні, опублікованому 20 квітня 2021 року, Зеленський запропонував Путіну зустрітися "в будь-якій точці Донбасу, де йде війна". Путін відповів главі Української держави за два дні, що готовий зустрітися із ним у Москві і говорити про двосторонні відносини між країнами. Для "обговорення проблем Донбасу" керівництво України має зустрічатися з ватажками "ЛНР" та "ДНР", а "вже потім обговорювати їх із представниками третіх країн", заявив президент РФ.
Представники української делегації у ТКГ вважають, що президенту України не варто їхати на перемовини в Москву. На думку Єрмака, до Києва запрошувати Путіна некоректно.
У виданому 26 квітня інтерв'ю Financial Times Зеленський заявив, що готовий до зустрічі з Путіним, підкресливши, що його "турбує не місце проведення, а зміст зустрічі".
Єдина зустріч Путіна і Зеленського на найвищому рівні відбулася у грудні 2019 року в Парижі на саміті лідерів країн нормандського формату.