За каденцію Зеленського дуже часто виникають питання про неформальні перемовини – Єрмак
За час президентства Володимира Зеленського неодноразово з'являлися пропозиції про різні непублічні перемовини з його участю, заявив глава Офісу президента (ОП) України Андрій Єрмак LIGA.net в інтерв'ю, яке опубліковано 26 квітня.
Мова про це зайшла під час обговорення питання про збільшення військової присутності Росії біля кордонів України. Єрмак висловив думку, що це була "демонстрація сили, спроба вплинути на політичні рішення".
"Протягом двох років каденції Зеленського дуже часто виникають питання щодо будь-яких неформальних переговорів. Можливо, я вас розчарую, але ми сьогодні живемо в такому інформаційному світі, що приховати що-небудь практично неможливо. Звичайно, не все, про що говорять лідери і політичні радники, повідомляється у пресрелізах. Але повірте, основні й стратегічно важливі моменти є надбанням громадськості. Ми не проводимо ніяких кулуарних переговорів", – сказав глава ОП.
Він вважає, що перемовини про врегулювання ситуації на Донбасі на момент приєднання до них Зеленського "вже були заведені у глухий кут".
"Зеленський і люди, які беруть участь в переговорах, мають велику перевагу перед тими, хто займався цим до нас. Ми щиро хочемо домогтися миру, повернути наші землі і людей. Ми не пов'язані ніякими бізнес-відносинами і зобов'язаннями. У нас чисті помисли і бажання. У нас немає нічого вищого, ніж інтереси нашої держави. І в цьому сила нашої позиції", – заявив Єрмак.
Контекст:
Зеленського обрали президентом України 21 квітня 2019 року, він обійняв посаду 20 травня. У другому турі виборів за нього віддало голоси 73,22% виборців, за тодішнього президента Петра Порошенка – 24,45%.
Серед передвиборчих обіцянок Зеленського було закінчення війни на Донбасі. Однак збройний конфлікт триває. На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася, незважаючи на досягнені влітку попереднього року домовленості про припинення вогню.
Наприкінці березня – на початку квітня ЗМІ та очевидці почали публікувати відеодокази, що Росія активно перекидає військову техніку в окупований нею Крим і стягує війська до кордону з Україною. Головнокомандувач ЗСУ Руслан Хомчак підтвердив, що РФ нарощує війська поблизу кордону з Україною і в окупованому Криму, що "створює загрозу воєнній безпеці держави". Українська розвідка заявила, що Росія хоче розширити військову присутність на підконтрольній бойовикам "ДНР" і "ЛНР" території шляхом введення регулярних підрозділів збройних сил РФ, і не відкинула спроби просування російських військ углиб території України.
19 квітня верховний представник Євросоюзу з питань зовнішньої політики і політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що кількість російських військ на кордоні з Україною і в окупованому РФ Криму сягнула 150 тис., пізніше Європейська служба зовнішніх зв'язків скоригувала цифру до 100 тис.
Прессекретар Пентагону Джон Кірбі відмовився називати точні дані, але повідомив, що "це найбільше нарощування сил, яке ми бачили з 2014 року".
Через ескалацію ситуації на Донбасі командування військ США в Європі оголосило максимальну готовність.
Влада РФ на тлі загострення ситуації на сході України оголосила про контрольну перевірку військ. Міністр оборони РФ Сергій Шойгу 13 квітня сказав, що Росія за три тижні перекинула до "західних кордонів" дві армії та три з'єднання повітряно-десантних військ, усіх їх залучено до навчань, які завершать протягом 14 днів. 22 квітня він анонсував повернення військ у пункти постійної дислокації.