Заборона УПЦ МП. Опозиція блокувала трибуну, вимагаючи поставити на голосування законопроєкт, нардеп каже: проти – керівництво монобільшості

Заборона УПЦ МП. Опозиція блокувала трибуну, вимагаючи поставити на голосування законопроєкт, нардеп каже: проти – керівництво монобільшості
Опозиція блокувала трибуну разом із представниками монобільшості
Фото: Європейська Солідарність / Telegram

23 липня у Верховній Раді намагалися поставити на голосування урядовий законопроєкт №8371, який передбачає заборону у країні діяльності Української православної церкви Московського патріархату, однак цього не відбулося. Під час засідання погоджувальної ради проти цього проголосували нардепи від "Слуги народу" й колишні представники забороненої в Україні партії ОПЗЖ, написав у Telegram народний депутат від "Європейської солідарності" Олексій Гончаренко. 

Засідання українського парламенту було сьогодні – нардепи підтримали продовження мобілізації й воєнного стану ще на 90 днів. Після цього голосування, як повідомив нардеп від "Голосу" Ярослав Железняк, у Раді оголосили 30-хвилинну перерву, яка стосувалася внесення до порядку денного парламенту законопроєкту про заборону УПЦ МП.

Опозиція, вимагаючи винести в залу цей законопроєкт, блокувала трибуну, повідомила "Євросолідарність". Гончаренко, який вів прямий ефір із зали засідань, під час блокування трибуни поспілкувався з головою комітету Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики Микитою Потураєвим ("Слуга народу"). Той сказав, що більшість депутатів від монобільшості будуть голосувати за цей закон. 

"Проблема тільки в тому, що, на жаль, керівництво нашої фракції не підтримує постановку цього закону в порядок денний. Саме тому зараз тут [біля трибуни] мої колеги з фракції, ті, хто підтримував його своїми фізичними підписами й готові за нього голосувати. Якби сьогодні все ж таки був поставлений цей закон на голосування – він пройшов би. Ми рахували, ми вважаємо, що сьогодні за закон було б мінімум 250 голосів. Мінімум", – заявив Потураєв, зазначивши, що не розуміє такої позиції.

У першому читанні законопроєкт про заборону УПЦ МП у парламенті ухвалили ще в жовтні торік. Очікували, що в другому читанні його розглянуть у червні, і нардепи, не маючи впевненості, що вистачить голосів, почали збір підписів на підтримку цієї заборони, пише LB.uaВидання має список нардепів, які відмовилися ставити підписи.

ЗМІ повідомив, що серед тих, хто не підтримав, приблизно 90 нардепів – представники пропрезидентської "Слуги народу". Від "Батьківщини" не підтримало двоє. Від "Платформи за життя і мир" (колишня ОПЗЖ) підтримав лише один депутат. Станом на 21 липня, за даними джерел LB.ua, понад 60 депутатів від партії "Слуга народу" досі не поставили підписів на підтримку законопроєкту щодо заборони УПЦ МП і не мають наміру підтримувати його у другому читанні. Ще понад 30 представників монобільшості досі вагаються, чи підтримувати заборону УПЦ МП, пише видання. У списку тих, хто вагається, – голова монобільшості Давид Арахамія. Активно "зриває" ухвалення закону його колега по фракції голова комітету Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, стверджує LB.ua. "Радіо Свобода" просило його прокоментувати це повідомлення, але Гетманцев не відповів. 

До кінця липня цього питання не розглянуть: за словами Железняка, засідань Ради не буде до серпня.

Погоджувальна рада 23 липня ухвалила рішення, що Верховна Рада не працюватиме цього тижня, додав Гончаренко. "Переважна більшість депутатів заявила, що, поки не розглянемо законопроєкту про заборону московської церкви, інші законопроєкти ми розглядати не будемо", – написав він. 

За даними Гончаренка, наступне засідання Ради планують почати із законопроєкту про заборону УПЦ МП. 

"По датах поки інформації немає, але це буде не в липні. "Слуги народу" хочуть ще раз продивитися цей законопроєкт, у них є пропозиція щодо двох правок. Комітет їх розгляне, а потім винесе законопроєкт на голосування. І наступне засідання почнеться саме із цього законопроєкту", – додав нардеп.

Шеф-редакторка LB.ua Соня Кошкіна пояснює, що опозиція "активнічала" сьогодні, бо "якщо не зараз, то наступні пленарні засідання – аж на третьому тижні серпня".

"А там, ясно, буде не до цього. Потім – американські вибори, наш бюджетний процес, коні, люди, помідори. Упс, не вийшло. Вибачте. Хоча ініціатива заборони належала саме владі. Конкретно – президенту Зеленському. Однак його підлеглі відверто "зливають процес". Одні бояться персональних американських санкцій, якими їм у листі грозився найманець [Вадима] Новинського Роберт Амстердам. Так, юридично це – маячня. Повна маячня. Але "мало лі"? Рубрика: якщо Бог є, нащо з ним сваритися", – обурилася вона. 

Ще частина депутатів, за її словами, боїться "персональних проклять" нардепа від СН Артема Культенка, інші – тиску Гетманцева. 

"Коротше, тисяча й одна відмазка. Ще й сичать на опозицію: мовляв, ті піаряться. Ну, ясно, не без цього. А як ви хотіли? Це ж політика. Усе логічно. Виходить, "слуги" власними руками віддають у руки ЄС не просто прапор, а, не побоюсь цього слова, знам'я. Вели-и-ике таке. Якраз для наступних виборів – у незалежності від того, коли вони будуть. І потім такі: ой! Смішні, їй-богу. Точніше, було б смішно, якби не йшлося про національну безпеку", – резюмувала вона.