Закон про олігархів дасть можливість владі вручну управляти основними телеканалами – Данилюк
Офіс президента розглядає закон про олігархів як інструмент тиску на великий бізнес для контролю над основними телеканалами та іншими ЗМІ, заявив в ефірі телеканала "Україна 24" ексміністр фінансів і колишній секретар РНБО Олександр Данилюк.
"Така ситуація створює дуже серйозні проблеми для бізнесу, і власники каналів – це ідея Офісу президента – підуть на уклін і будуть якось домовлятися. Ось уся мета цього законопроєкту – не більше й не менше. Тому його і називають законом обмеження свободи слова в Україні", – заявив Данилюк.
Він пояснив, що внесеним до реєстру олігархів бізнесменам доведеться продати свої медійні активи, щоб уникнути тиску.
"Так ось, ідея цього проєкту наступна: усі ті, хто потраплять у цей реєстр, – влада буде їм створювати різні проблеми. І єдиним шляхом випасти із цього реєстру практично є продати медіа. Інших варіантів немає. Ось тут цікаво. Хто їх може придбати. Та ніхто не може придбати, оскільки вони автоматично знову потрапляють у той же реєстр олігархів і знову будуть змушені продати", – переконаний Данилюк.
Контекст:
Верховна Рада 23 вересня ухвалила у другому читанні законопроєкт президента України Володимира Зеленського про олігархів. За документ проголосувало 279 народних депутатів за 226 необхідних. Голосування проводили за спеціальною процедурою, без можливості внести додаткові правки в залі.
Відповідно до ухваленого закону, олігарх відповідає щонайменше трьом із таких ознак: бере участь у політичному житті; має значний вплив на засоби масової інформації (зокрема інтернет-ЗМІ); є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) суб'єкта господарювання, є суб'єктом природних монополій або займає монопольне (домінантне) становище на загальнодержавному товарному ринку і протягом одного року поспіль підтримує або посилює це становище; вартість активів перевищує мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб станом на 1 січня відповідного року.
У разі внесення бізнесмена до реєстру олігархів йому заборонять брати участь у купівлі об'єктів великої приватизації, фінансувати політичні партії. Окрім того, посадовці муситимуть повідомляти про контакти з олігархами, а самі бізнесмени – подавати декларацію в НАЗК.
19 жовтня парламент розблокував закон про олігархів, нардепи відхилили 12 постанов, які блокували підписання документа спікером.