Замана заявив, що під час Майдану влада хотіла перекинути до Києва війська, призначені для оборони Криму

Наприкінці 2013-го – на початку 2014 року в Києві пройшли масові антиурядові демонстрації, які влада намагалася придушити силовими методами
Фото: EPA

Незгода з вимогами міністра оборони Павла Лебедєва та голови СБУ Олександра Якименка застосувати війська для розгону мітингувальників у столиці в лютому 2014 року, як стверджує тодішній глава Генштабу ЗСУ Володимир Замана, стала причиною його звільнення.

Колишній глава Генерального штабу Збройних сил України Володимир Замана стверджує, що влада планувала використати проти мітингувальників на Майдані у лютому 2014 року армійські підрозділи, призначені для оборони Криму. Як передає кореспондент видання "ГОРДОН", про це він сказав під час судового засідання у справі про держзраду колишнього президента Віктора Януковича, яке проходить в Оболонському райсуді Києва.

"Були неодноразові спроби вимагати підготовки наказу про використання Збройних сил, конкретних частин і підрозділів у Києві. Це 25-та повітряно-десантна бригада, 79-та аеромобільна бригада, підрозділи морської піхоти Криму. Про застосування зброї не йшлося. Ішлося про те, щоб залучити ЗСУ до відновлення конституційного ладу", – заявив він.

Водночас уже в січні 2014 року Генштаб доповідав міністру оборони Павлу Лебедєву про посилення російського угруповання на півострові, уточнив Замана.

Лебедєв умовляв його видати розпорядження про введення військ до Києва.

За його словами, він також спілкувався з головою Служби безпеки України Олександром Якименком та генеральним прокурором Віктором Пшонкою.

"Вони намагалися переконати мене, що законодавство дозволяє це робити, оскільки тоді було введено план АТО... Я погодився тільки на перекидання військово-транспортних вертольотів Мі-8 до Василькова", – зазначив генерал.

Свідок додав, що у військах наростала незгода з планами влади використовувати армію в політичному протистоянні.

"Я заявив, що цього розпорядження не видам. Того ж дня (18 лютого 2014 року.  – "ГОРДОН") мені доповіли, що президент України підписав указ про моє звільнення", – сказав Замана.

У липні 2014 року Замана говорив у інтерв'ю виданню "ГОРДОН", що Лебедєв наказував йому відправити на зачистку Майдану чотири військові частини, по тисячі осіб кожна.

"Із 15-го до 18 лютого у мене неодноразово були розмови з Лебедєвим. Ну, як розмови... Ще б трохи і повбивали б один одного. Ситуація загострювалася, мене викликали до першого заступника глави Адміністрації Президента Андрія Портнова, голови СБУ Якименка, генпрокурора Пшонки, вони вимагали негайно ввести в столицю війська. Я посилався на закон, Портнов навіть намагався внести до закону поправки, але Верховна Рада до того часу вже не працювала. Якименко ще під час захоплення львівського управління СБУ вимагав залучити 80-й полк Збройних сил: мовляв, перевдягайте їх у цивільний одяг і хай зачищають. Загалом, на мене тиснули протягом чотирьох днів", – розповів генерал.

Наприкінці 2013-го – на початку 2014 року в Україні відбулися масові протести, які привели до зміни влади. Тоді мітингувальникам протистояли правоохоронні органи і найняті владою озброєні бандити (тітушки).