Заступник міністра з аграрної політики Максим Мартинюк: Знайомства з місцевими чиновниками тепер не можуть упливати на процес землевпорядкування
Заступник міністра аграрної політики Максим Мартинюк презентував підсумки чотиримісячного експерименту, у межах якого міністерство усунуло зловживання, що виникали під час погодження документів із землеустрою.
Протягом чотирьох місяців Міністерство аграрної політики та Держгеокадастр проводили експеримент щодо зміни порядку оформлення документації із землеустрою, який має на меті зруйнувати корупційні схеми в цій сфері. Про підсумки розповів заступник міністра Максим Мартинюк, повідомляє портал "Комментарии".
За його словами, в оформленні документів по всій країні беруть участь сотні експертів, тому встежити за кожним, чи бере він "заохочення" від замовників, неможливо, і навіть якщо щодня звільняти десяток корумпованих співробітників, розв'язати проблеми не вийде, оскільки корупція пронизала всю систему. Тому в міністерстві вирішили змінювати не людей, а докорінно переробити протокол, розповів заступник міністра. Перший протокол за новою методикою був узгоджений 4 жовтня 2016 року.
Суть нововведення в тому, що після реєстрації в районі, де розташована ділянка, проект землеустрою надсилають системою документообігу в інший регіон випадково обраному експерту.
"Замовник не може простежити за рухом свого пакета документів, так само як і вплинути на спеціаліста. Експерту також невідомо, від кого надійшли папери, тому і вимагати "гонорар" шансів немає", – розповів Мартинюк.
Із початку експерименту надійшло понад 50 тис. заявок, із них приблизно 7 тис. – в онлайн-режимі. Заявка перебуває на розгляді п'ять днів, після чого замовник отримує відповідь в електронному або паперовому вигляді, залежно від того, у якому форматі він надсилав документи. Заявник може подати апеляцію, якщо він не згоден із висновком, скарги розглядають протягом 10 днів. Якщо зауваження експерта визнають необґрунтованими більше ніж три рази, його усувають від роботи.
Унаслідок експерименту 100% заявок розглянули у встановлений законом 10-денний строк, 70% документів – протягом п'яти днів. Заступник міністра підкреслив, що раніше чекати узгодження доводилося місяцями, "поки замовнику не вдавалося знайти варіант їх "підштовхнути". Скоротилася кількість проектів, які повертають на доопрацювання, у районах удалося зруйнувати монополії фірм, які спеціалізувалися на землеустрої.
"Стан справ розкрили, коли Держгеокадастр перевірив ще раз статистику. Було виявлено, що у деяких підприємств показник узгоджених документів 100%, а експертні висновки отримали за один день. Ці рекордні показники свідчать не про професіоналізм співробітників цих фірм, а про їхні зв'язки з чиновниками місцевого органу, що займається земельними ресурсами", – пояснив Мартинюк.
Оскільки заявки узгоджують експерти з інших регіонів, то знайомства з місцевими чиновниками тепер не можуть упливати на процес, заявив заступник міністра з аграрної політики.