Зеленський доручив розширити обмеження на олігархів за межі України – Малюська

Статус олігарха має перешкоджати веденню бізнесу за кордоном, вважає Малюська

Фото: Denis Malyuska / Facebook
Президент України Володимир Зеленський на останньому засіданні РНБО поставив завдання відпрацювати механізм взаємодії з міжнародними та іноземними партнерами для того, щоб статус олігарха та пов'язані з ним обмеження не залишалися винятково всередині України. Про це 12 січня в ефірі парламентського телеканала "Рада" заявив міністр юстиції Денис Малюська, повідомляє "Інтерфакс-Україна".

"Щоб наші партнери також реагували, також встановлювали додаткові контролі щодо активів і діяльності таких осіб за кордоном", – повідомив міністр.

Малюська вважає, що статус олігарха автоматично призведе до перешкод у веденні бізнесу за кордоном.

"Але ми хотіли б, щоб це було також нормативно врегульовано, а не лише на процедурах комплаєнсу західних бізнес-компаній", – додав він.

Контекст:

Верховна Рада 23 вересня 2021 року ухвалила у другому читанні законопроєкт президента України Володимира Зеленського про олігархів. За документ проголосувало 279 народних депутатів за 226 необхідних. Голосування відбувалося за спеціальною процедурою, без можливості внести додаткові редагування в залі. Зеленський підписав закон про олігархів 5 листопада.

Згідно із законом, олігарх відповідає щонайменше трьом із таких ознак: бере участь у політичному житті; має значний вплив на засоби масової інформації (зокрема, інтернет-ЗМІ); є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) суб'єкта господарювання, є суб'єктом природних монополій або посідає монопольне (домінантне) становище на загальнодержавному товарному ринку та протягом одного року поспіль підтримує чи посилює це становище; вартість активів перевищує мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб станом на 1 січня відповідного року.

У разі занесення бізнесмена до реєстру олігархів – такі рішення ухвалюватиме Рада національної безпеки і оборони (РНБО) – йому заборонять брати участь у купівлі об'єктів великої приватизації, фінансувати політичні партії. Крім того, чиновники мають повідомляти про контакти з олігархами, а самі бізнесмени – подавати декларацію до Національного агентства з питань запобігання корупції.

За словами секретаря РНБО Олексія Данілова, під закон про олігархів в Україні підпадає 13 людей. 30 грудня Данілов заявив, що закон має почати працювати до кінця травня 2022 року, тоді, як прогнозують, в Україні й назвуть імена перших олігархів.

Згідно з результатами опитування КМІС, майже дві третини українців негативно оцінюють деолігархізацію Зеленського.