Зеленський і Шмигаль зустрілися з прем'єр-міністрами Польщі, Чехії та Словенії, які прибули до Києва. Президент України розповів, що обговорювали
Шмигаль назвав приїзд політиків до Києва "вчинком справжніх друзів".
"Обговорюємо підтримку України та посилення санкцій проти країни-агресора", – написав він у Twitter перед зустріччю.
Прем'єр-міністр також опублікував у Telegram відео з початку зустрічі. На відео чути, що Зеленський і Шмигаль розповідали політикам, які прибули, про ситуацію в Україні з початку вторгнення РФ і про те, що зараз російська армія веде обстріли фактично по всій території країни, зокрема завдає ударів по Києву.
Після зустрічі Зеленський сказав журналістам, що політики, які прибули до України, – її справжні друзі.
"У такий час, коли багато послів покинуло Україну у зв'язку з повномасштабним вторгненням Російської Федерації, ці поважні люди, лідери своїх прекрасних незалежних європейських держав нічого не бояться, більше бояться за нашу долю, і вони тут, щоб нас підтримати. Це великий, мужній, правильний і дружній крок. І я впевнений, що з такими друзями, з такими країнами, з такими сусідами і партнерами ми дійсно зможемо перемогти", – заявив президент.
Він розповів, що на зустрічі обговорювали питання гарантій безпеки для України, посилення тиску на Росію, перспективи членства України в Європейському союзі, а також плани відновлення України після завершення воєнних дій. Президент зазначив, що Україні потрібна міжнародна допомога у наповненні фондів відновлення, які вже створив український уряд.
Це перший візит такого рівня після нападу Росії на Україну. Візит глав урядів трьох країн було погоджено з лідерами Євросоюзу і НАТО.
Глава канцелярії прем'єр-міністра Польщі Міхал Дворчик розповів, що політики діставалися Києва потягом і що поїздка зайняла "більшу частину дня". Він підкреслив, що це не лише історичний жест солідарності з Україною, "прем'єр-міністри привезли із собою конкретні пропозиції щодо її підтримки".
Контекст:
Сьогодні 21-й день війни Росії проти України. За даними директора Центрального розвідувального управління США Вільяма Бернса, президент Росії Володимир Путін розраховував "захопити Київ протягом перших двох днів кампанії", але російська армія зустріла жорсткий спротив українців. Саме тому, за інформацією американських спецслужб, Росія звернулася до Китаю по допомогу.
Західні союзники допомагають Україні фінансуванням та озброєнням, але, як зазначив Зеленський, обсяги військової допомоги наразі недостатні. "Обсяг, який ви даєте на тиждень, ми використовуємо за 20 годин... У нас стільки окупантів! Наші військові називають їх "сарана". На кожну людину – 20–30 їхніх людей, на один наш танк – 100 їхніх", – сказав Зеленський 15 березня.
На тлі вторгнення РФ Україна подала заявку на членство в ЄС, закликавши розглянути її за прискореною процедурою вступу. Президенти низки країн Євросоюзу, зокрема Польщі, Чехії та Словенії, делегації яких 15 березня прибули до Києва, підтримали швидкий вступ України в ЄС.