Зеленський може використати закон про олігархів проти нелояльних йому бізнесменів, це викликає побоювання у західних дипломатів – ЗМІ

За даними Financial Times, західні дипломати стурбовані заявами Зеленського і вважають "не найкращим рішенням" закон про олігархів
Фото: president.gov.ua
Президент України Володимир Зеленський може використати закон про олігархів проти нелояльних йому бізнесменів, і це викликає побоювання у західних дипломатів. Про це йдеться у статті Financial Times, опублікованій 19 грудня.

У матеріалі аналізують слова Зеленського про державний переворот, який нібито готують, та українського мільярдера Ріната Ахметова.

Ці слова Зеленського "стурбували аналітиків та західних дипломатів, враховуючи підвищену російську загрозу та численні проблеми, зокрема низький рівень вакцинації проти COVID-19 та велику кількість смертей у країні", пише газета.

Опитані виданням аналітики та експерти висловили думку, що закон про олігархів, який ухвалили і який президент підписав цієї осені, Зеленський може використати для вибіркового придушення нелояльних бізнесменів.

Директорка Центру протидії корупції Дар'я Каленюк вважає, що у цій ситуації "питання в тому, чи застосовується однаковий підхід до всіх олігархів". Вона звернула увагу, що медіа, які належать бізнесмену Ігореві Коломойському, позитивно висвітлюють діяльність президента.

Закон про олігархів, на думку західного дипломата, який говорив із журналістами, був "не найкращим рішенням". Знешкодити олігархів можна завдяки покращенню антимонопольного законодавства, прискоренню судової реформи та створенню антикорупційних інститутів, сказав співрозмовник.

"Ці речі матимуть більший вплив у середньостроковій та довгостроковій перспективі", – наголосив він.

Контекст:

Зеленський про ймовірну підготовку держперевороту оголосив 26 листопада під час пресмарафону, який транслювали у прямому ефірі. Він говорив, що плани організувати держпереворот є "підставою бізнесмена Ріната Ахметова". "Я вважаю, що це операція, його втягують у війну проти держави України. Вважаю, що він розпочав її, вважаю, що це буде його велика помилка, бо не можна воювати проти свого народу, проти президента, який обраний народом України", – заявив президент.

Ахметов звинувачення Зеленського назвав "суцільною брехнею". "Моя позиція була і буде однозначною: незалежна демократична та цілісна Україна з Кримом та моїм рідним Донбасом. Мої дії це підтверджують", – наголосив він.

СБУ 29 листопада оголосила про відкриття кримінального провадження щодо "підготовки окремими громадянами України та РФ дій із метою захоплення державної влади". Деталей про нього не повідомляли.

Доказів підготовки перевороту за цей час влада України не оприлюднила, але ексглава МВС Арсен Аваков повідомив, що після слів Зеленського протягом двох годин акції всіх українських компаній на Лондонській біржі впали.

Заступниця Арахамії у фракції "Слуга народу" Євгенія Кравчук вважає, що держпереворот не відбувся через те, що глава держави "зіграв на випередження". Радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк стверджує: заява Зеленського, що він має інформацію про підготовку держперевороу, дала змогу запобігти йому.