Зеленський: Настав час предметно домовлятися про припинення конфлікту на Донбасі, і ми готові до рішень під час нормандського саміту

Зеленський прийняв Бонна та Плетнера в Києві
Фото: president.gov.ua
Президент України Володимир Зеленський прийняв зовнішньополітичних радників лідерів Франції та Німеччини Еммануеля Бонна та Єнса Плетнера. Про це 11 січня повідомила пресслужба глави держави.

Радники відвідали Київ відповідно до попередніх домовленостей, досягнутих під час відеоконференції 4 січня, після перемовин у Москві, "у межах продовження діалогу в нормандському форматі", зазначили в Офісі президента.

"Відбувся широкий обмін думками щодо шляхів активізації спільної роботи в межах нормандського формату", – ідеться в повідомленні.

Зеленський, як поінформували в Офісі президента, привітав зусилля партнерів України в нормандському форматі, які вони й далі докладають для практичного виконання домовленостей, досягнутих під час Паризького саміту "Нормандської четвірки" у грудні 2019 року.

"Настав час предметно домовлятися про припинення конфлікту, і ми готові до необхідних рішень під час нового саміту лідерів чотирьох країн", – сказав президент.

Глава Офісу президента Андрій Єрмак, який був на зустрічі, підтвердив, що українська сторона залишається відданою політико-дипломатичному шляху врегулювання.

"Він наголосив на необхідності забезпечення дотримання режиму повного припинення вогню, здійснення подальших етапів взаємного звільнення утримуваних осіб та відкриття КПВВ, а також виконання інших рішень Паризького саміту лідерів "Нормандської четвірки", – ідеться в повідомленні.

Сторони домовилися й далі підтримувати контакти в нормандському форматі на рівні радників "з метою узгодження модальностей організації наступного саміту лідерів країн нормандського формату".

"Україна, Франція та Німеччина докладають активних зусиль задля відновлення результативної роботи в нормандському форматі на різних рівнях. Очікуємо, що російська сторона підтримає ці зусилля, а також сприятиме досягненню прогресу у виконанні рішень Паризького саміту "Нормандської четвірки". Проведення чергового саміту в нормандському форматі дало б серйозний поштовх процесу мирного врегулювання", – заявив Єрмак.

Українська сторона передала Плетнеру та Бонну інформацію про імплементацію сторонами рішень Паризького саміту й Мінських домовленостей.

Контекст:

Одразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти та докази.

Перемовини щодо врегулювання конфлікту тривають у межах тристоронньої контактної групи (ТКГ, Україна – ОБСЄ – Росія) та "Нормандської четвірки" (Україна – Німеччина – Франція – Росія).

У Парижі 9 грудня 2019 року відбувся останній саміт лідерів "Нормандської четвірки". У його підсумковому комюніке зазначено, що сторони домовилися про припинення вогню, відкриття нових пунктів пропуску, обмін утримуваними особами за формулою "всіх на всіх" до 31 грудня 2019 року, розведення сил і засобів на трьох нових ділянках на Донбасі, продовження на рік дії закону "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" і розширення мандата спеціальної моніторингової місії ОБСЄ.

Домовленості виконали частково. Планували, що наступний саміт відбудеться 2020 року, проте цього не сталося. Від участі в перемовинах у нормандському форматі відмовляється Росія, повідомили у МЗС України.

Лідери США, ФРН, Франції, Італії та Великобританії 6 грудня 2021 року зазначили, що РФ треба відновити перемовини з Україною в межах нормандського формату.

15 грудня глава МЗС України Дмитро Кулеба заявив, що Україна, Німеччина та Франція спільними зусиллями повертають РФ за стіл перемовин у нормандському форматі.

4 січня 2022 року Єрмак провів телефонну розмову із Плетнером та Бонном перед їхнім візитом до Москви і перемовинами із заступником глави адміністрації президента Росії Дмитром Козаком.

6 січня у Москві відбулися перемовини Козака із Плетнером та Бонном. За словами заступника глави адміністрації президента РФ, це були "короткі настановні перемовини", щоб "звірити годинники" щодо реалізації Мінських угод". За його словами, учасники обговорили можливість організації зустрічі в нормандському форматі (Україна, Німеччина, Франція, Росія) на рівні міністрів закордонних справ.

Бонн та Плетнер прибули до Києва 10 січня. Того самого дня вони провели зустріч із Єрмаком.