Зеленський обговорив із Трюдо компенсації сім'ям жертв збитого літака МАУ та членство України в НАТО

Зеленський запевнив Трюдо у незмінності євроатлантичного курсу України

Фото: president.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський 11 січня обговорив із прем'єр-міністром Канади Джастіном Трюдо ситуацію на Донбасі, компенсації сім'ям жертв літака Міжнародних авіаліній України, збитого в Ірані у січні 2020 року, та процес інтеграції України з НАТО. Про це глава держави повідомив у Twitter.

"Поговорив телефоном із Джастіном Трюдо. Поінформував про безпекову ситуацію на Донбасі. Обмінялися баченням міжнародних зусиль для деескалації. Обговорили можливість продовження місії UNIFIER і домовилися разом добиватися справедливої компенсації родинам жертв катастрофи PS752", – написав Зеленський.

Співрозмовники обмінялися думками щодо позицій України і Канади у контексті запланованих міжнародних заходів і переговорних форматів, повідомляє пресслужба Офісу президента.

"Позиція західних країн у діалозі з РФ має залишатися твердою й рішучою. Необхідно бути готовим до невідкладного запровадження превентивного пакету санкцій проти РФ з метою протидії агресивним намірам Кремля", – заявив Зеленський.

Глава держави наголосив на незмінності євроатлантичного курсу України і висловив переконання, що Канада й надалі надаватиме всіляку підтримку Україні на шляху членства в НАТО.

"Ніхто, крім України та НАТО, не повинен впливати на процес нашої інтеграції з Альянсом", – сказав Зеленський.

Контекст:

Україна активізувала співпрацю з НАТО у 2014 році на тлі окупації Криму Росією та збройного конфлікту на Донбасі. Наприкінці 2014 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від політики "позаблоковості"Відповідно до Воєнної доктрини України, ухваленої у 2015 році, поглиблення співпраці з НАТО є пріоритетним завданням.

7 лютого 2019 року український парламент ухвалив закон про внесення до Конституції положення про стратегічний курс держави на набуття повноправного членства України в Європейському союзі та Організації Північноатлантичного договору. Закон набув чинності 21 лютого.

У 2018 році НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, у 2020-му Україна набула статусу партнера розширених можливостей.

14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначено, що Альянс підтримує входження України до НАТО.

Байден говорив, що російська агресія не стане перешкодою для вступу України до НАТОВодночас, відповідаючи на запитання, чи одержить Україна план дій для членства в НАТО, він сказав, що "це ще треба побачити" і спочатку Україна має викорінити корупцію.

За словами міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, Україна приєднається до НАТО, коли три столиці країн – учасниць НАТО змінять свою думку. Водночас він не назвав їх.

Путін під час розмови з Байденом 7 грудня заявив, що НАТО робить спроби "освоєння" території України. "Тому Росія серйозно зацікавлена в одержанні надійних, юридично зафіксованих гарантій, які унеможливлюють розширення НАТО у східному напрямку та розміщення у суміжних із Росією державах ударних наступальних систем озброєнь", – сказав він.

У Білому домі зазначили, що Байден не пішов на поступки російській стороні щодо питання ймовірного вступу України до НАТО.

Після бесіди з Байденом Путін анонсував створення РФ і США спецструктури для обговорення питання членства України у НАТО. Байден заявив, що обговорить із РФ і союзниками по НАТО стурбованість Кремля розширенням Альянсу на схід.