Зеленський після зустрічі з Ердоганом: Туреччина готова приєднатися до Кримської платформи. Це важливий сигнал

Зеленський: Добре мати надійного сусіда, навіть якщо наш спільний кордон – ціле море
Фото: president.gov.ua

Туреччина підтримує Україну і готова приєднатися до Кримської платформи. Про це президент України Володимир Зеленський заявив у Facebook після зустрічі з президентом Туреччини Реджепом Ердоганом.

"Добре мати надійного сусіда, навіть якщо наш спільний кордон – ціле море. Туреччина стрімко рухається вперед і мотивує розвиватися та використовувати всі можливості для комфортного життя людей", – зазначив Зеленський.

Президент розповів, що його зустріч тет-а-тет з Ердоганом замість запланованої однієї тривала дві години.

"Пишаюся, що ми називаємо один одного друзями. Туреччина підтримує суверенітет і територіальну цілісність України та готова долучитися до Кримської платформи. Це важливий сигнал, що дії Росії – виклик і для країн Чорноморського регіону. Анкара зацікавлена у сильній незалежній Україні в межах кордонів, що визнані у світі", – додав він.

Зеленський заявив, що співпраця двох країн "із точкової впевнено переросла в масштабну". Він зазначив, що товарообіг між країнами – $5 млрд, але є всі можливості, щоб збільшити його вдвічі.

Він згадав про проєкт будівництва 500 квартир для кримських татар, який фінансуватиме Туреччина, і про очікувані інвестиції Туреччини в будівництво аеропортів України.

"Можливості для поглиблення українсько-турецької співпраці – широкі, бажання їх втілити – рішуче та взаємне", – резюмував Зеленський.

Контекст:

Зеленський із дружиною Оленою прибув до Туреччини сьогодні вранці. Місцеві ЗМІ писали, що зустріч з Ердоганом відбувалася в закритому для журналістів режимі і тривала майже три години, серед тем їхньої розмови – ситуація на Донбасі, двостороннє співробітництво.

Ердоган під час пресконференції після зустрічі підтвердив підтримку Анкарою територіальної цілісності та суверенітету України, а також невизнання анексії Криму Росією. Зеленський заявив, що погляди двох держав на питання безпеки в регіоні збігаються.

Також у Стамбулі відбулося дев'яте засідання стратегічної ради високого рівня двох країн, за підсумками якого Зеленський і Ердоган підписали спільну декларацію із 20 пунктів.

Візит Зеленського в Туреччину відбувається на тлі ескалації ситуації на Донбасі і стягування російських військ до кордонів України. Напередодні поїздки президент РФ Володимир Путін зателефонував Ердогану. Говорили, зокрема, і про ситуацію на Донбасі.

Кримська платформа – новий консультативний і координаційний формат, ініційований Україною для підвищення ефективності міжнародного реагування на окупацію Криму, посилення тиску на Росію, запобігання порушенням прав людини і захисту жертв окупаційного режиму. Головною метою платформи є деокупація Криму. Прогнозують, що платформа діятиме на кількох рівнях: глав держав і урядів, міністрів закордонних справ, у вимірі міжпарламентського співробітництва, у форматі експертної мережі.

Офіційно діяльність Кримської платформи буде розпочато на інавгураційному саміті, який відбудеться в Києві 23 серпня 2021 року. На ньому планують ухвалити документ із назвою Кримська хартія, який засудить політику Росії щодо окупованого Криму.

У МЗС РФ Кримську платформу назвали "недружнім щодо Росії кроком" і "посяганням на територіальну цілісність РФ". Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба сказав, що через ініціативу у РФ "наростають емоції, іноді навіть істеричні".

Кримську платформу як новий майданчик для переговорів про повернення окупованого Криму до складу України вже підтримало понад 10 країн світу, говорила прессекретарка президента України Юлія Мендель.

Росія окупувала Крим після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до Російської Федерації не визнають Україна і більшість країн світу.